Den 27. listopad roku 1826 je považován za datum, kdy John Walker náhodou vynalezl zápalky. Tedy takové, které šly zapalovat pouhým třením o další povrch.
Došlo k tomu, když se snažil otřít stopy několika chemikálií, které mu ztuhly na konci dřevěné tyčky, pomocí které je normálně míchal. Začal jim říkat „congreves“ podle Sira Williama Congreva, který vymyslel rakety používané ve válce. Následně se ujal také název „luciferovy zápalky”. Nicméně zápalky jako termín se objevil až po roce 1830. Zajímavé také je, že už před jejich vynálezem se od roku 1816 používaly na cigarety zapalovače.
Cesta k bezpečným zápalkám
Každý rok je napříč světem použito přibližně trilion a půl zápalek. Určitý druh zápalek vytvořili už v 6. století Číňané. Namáčeli tehdy borové tyčky do síry a pak je nechali uschnout. První zápalky navíc hrozným způsobem páchly, navíc velmi často chytaly nečekaně. Stačilo s nimi totiž škrtnout opravdu prakticky o cokoli. Teď je ale čas na logiku. Podívejte se na obrázek a vykoumejte, jak vytvořit posunem 2 zápalek 3 trojúhelníky.
O 3 roky později vytvořil francouzský chemik Charles Sauria novou verzi zápalek, ve kterých použil fosfor. Tím došlo k odstranění nepříjemného zápachu. Objevil se ale další problém, protože bílý fosfor je jedovatý. Vzniklo z toho množství afér, protože pracovnice v továrnách trpěly hroznými chorobami čelistí. V jednom balíčku bylo dost fosforu na to, aby to člověka zabilo. Bezpečnostní zápalky vyvinul v roce 1844 Švéd Gustaf Erik Pasch.
Patenty a první zapalovač
Roku 1855 byly patentovány Johnem Edvardem Lundstromem ze Švédska a používaly červený fosfor. Nejstarší známá reklama se na krabičkách objevila v roce 1895. Měla ji na svědomí agentura Mendelson Opera Company. Stálo na ní „Cyklon zábavy, silná kasta, krásné dívky, hezké oblečení, zajistěte si místa brzy“. Pokud jste stále na vážkách a jen kroutíte hlavou, řešení je velmi snadné. Podrobně ho ukazuje následující obrázek.
Pokud jde o oheň, nelze vynechat zapalovače. První byly vynalezeny už během 16. století. Tyto verze byly upravenou křesadlovou pistolí a používaly střelný prach. V roce 1816 se objevil nový typ zvaný Dobereinerova lampa. Nepoužíval ani plyn nebo olej, ale výbušný vodík. Zařízení bylo hodně velké, vysoce nebezpečné a docela nákladné. Roku 1932 pak George G. Blaisdell vytvořil první zapalovat Zippo, který je spolehlivý dodnes.
Napište komentář