Letadlo, které „nehybně“ stojí ve vzduchu nad silnicí, je věrohodnou optickou iluzí

Fotografie: Leonhard Lenz / Creative Commons / Attribution 3.0

Video na TikToku se zastaveným letadlem nechalo sledující s jediným vysvětlením. Musí to být chyba v matrixu. Letadlo totiž opravdu vypadá, že se nehne ani o metr.

Tvůrkyně tania.draws se v únoru 2023 na TikToku podělila o bizarní klip o délce 10 vteřin. Video natočila ze svého auta na cestě po Chicagu. Její záběry ukazují, že letadlo se zdánlivě vůbec nepohybuje, i když je normálně ve vzduchu. Zatímco stroj byl statický, auto jelo. „Co to sakra je,“ napsala do textu, který celý klip překrývá. „Chyba v matrixu? Není to totiž poprvé, co něco takového v Chicagu vidím,“ uvádí popisek u záznamu.

Letadlo stojící na místě?

Video se záhy stalo virálem a nasbíralo asi 2,3 milionu zhlédnutí. Samozřejmě v komentářích zazněly nejrůznější myšlenky a dohady. Tisíce dalších TikTokerů se tak podělily o svoje závěry. Současně nepřekvapí, že jich hodně souhlasilo s teorií „chyby v matrixu“. „Žádné letadlo nemůže prostě jen tak stát na místě, takže jo, určitě chyba,“ uvedl jeden komentář. „Určitě chyba, viděl jsem jedno ve Washingtonu poblíž vojenské základny před 2 týdny.“

@tania.draws Glitch in Matrix? This isn’t the first time I’ve seen this in Chicago either #glitchinthematrix #fyp ♬ Spooky, quiet, scary atmosphere piano songs – Skittlegirl Sound

„Jedno jsme takhle viděly s dcerou asi před měsícem a myslely jsme si, že jsme se obě zbláznily,“ přidala se třetí komentující. Ostatní ovšem jednoduše navrhli, že Tania prostě viděla parallax. Jde o optický jev, kdy se pozice nebo směr pohybu objektu průběžně mění podle toho, odkud se na něj člověk dívá. Protože Tania natočila letadlo během pohybu v opačném směru, je to podle některých důvod, proč vypadá, že stojí na místě.

Jednoduchá optická iluze

„Parallax, optická iluze,“ uvedl další komentující. „Stále se pohybuje, zkrátka je to fyzika v praxi!“ dodal ještě jeden. „Říká se tomu parallax. Je to sledované podivného chování objektu, které způsobuje to, že sledující osoba mění pozici,“ dostalo se ostatním vysvětlení. Termín pochází z řeckého parallaxis a znamená „změnu“. Jde o úhel, který svírají přímky vedené ze dvou různých míst v prostoru k pozorovanému bodu. Paralaxa je pak onen rozdíl.

Ten je ovšem jen zdánlivý a snižuje se se vzdáleností pozorovaného předmětu od míst. Nejjednodušším příkladem tohoto jevu je sledování věci střídavě levým a pravým okem. Předměty v pozadí se pak zdánlivě sunou do pozadí. Čím blíže pozorovaný předmět je, tím větší je zdánlivý posun. Dnes tohoto efektu často používají webové stránky, které obsah prokládají pozadím. To se při posunu obrazovky pohybuje vzhledem k ikonám vpředu.

Zdroj: Dexerto

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]