Tradiční cheesecake v japonském stylu učaruje nejen svou chutí

Není téměř nikdo, kdo by neznal kultovní koláč pečený z jemného tvarohového sýra, známý pod názvem cheesecake, čili sýrový dort. Jeho jemná tvarohová chuť je skvělá ve spojení s ovocem, čokoládou, ořechy či karamelem a je vhodný jak pro všední dny, kdy vás honí chuť na sladké, tak i pro slavnostnější příležitosti. Tímhle dortem žádného strávníka neurazíte.

V našich končinách je známá zejména americká varianta tohoto dezertu, nicméně existuje ještě jedna, kterou připravují v Japonsku. Přestože suroviny jsou téměř stejné, výsledný koláč má úplně jinou strukturu. Zatímco ten americký je hutný a pevný, japonská varianta je nadýchaná a hebká jako obláček.

Na japonský cheesecake budeme potřebovat:

  • 130 ml mléka
  • 260 g smetanového sýra (např. Philadelphia, Mascarpone a jiné)
  • 100 g másla
  • 6 žloutků a 6 bílků
  • 60 g hladké mouky
  • 60 g kukuřičného škrobu
  • 130 g krystalového cukru

Ze všeho nejdříve si dejte troubu předehřát na 160°C.

Na kamna si postavíme malý kastrůlek, ve kterém zahříváme mléko, máslo a smetanový sýr, dokud se všechny suroviny nerozpustí do hladké směsi. Pak odstavíme a necháme zchladnout.

Do hluboké mísy vložíme žloutky, které rozmícháme dohladka a postupně k nim přimícháme vychladlou směs mléka, másla a sýru. Důkladně promícháme, aby se suroviny spojily, a pak do směsi přidáme mouku a škrob.

Bílky vyšleháme do sněhu a postupně do něho zašleháváme cukr. Pokračujeme až do té doby, než vytvoříme úplně pevnou konzistenci. Zhruba čtvrtinu sněhu oddělíme a přimícháme do žloutkové směsi a pak postupně přidáme i zbytek bílků.

Dortovou formu o průměru 20 – 24 centimetrů vyložíme pečicím papírem a vlijeme do ní těsto. Formou s budoucím dortem několikrát bouchneme o pracovní plochu, aby unikly velké vzduchové bubliny, které by narušovaly strukturu výsledného dortu.

Vezměte pekáč, do něhož se pohodlně vejde dortová forma, a jeho dno vyložte dvojitou vrstvou papírových utěrek a umístěte na ně formu s dortem. Pak pekáč ještě zalijte zhruba třemi deci horké vody a takto vložte do rozpálené trouby. Pečte 25 minut a poté snižte teplotu na 135°C a pečte dalších 55 minut, dokud se koláč nezvětší na dvojnásobek své výšky.

Po dopečení otevřete troubu a dvířka zapřete přeloženou utěrkou a nechte velmi zvolna chladnout. Kdyby se dort ochladil příliš rychle, koláč by spadl. Nakonec posypejte cukrem a podávejte s čerstvými krájenými jahodami. Nejlepší je ještě teplý.