Tradiční mramorová bábovka se bude skvěle vyjímat na každém stole

Mramorová bábovka je oblíbeným dezertem již po celá staletí. Dělávaly ji už naše babičky a obvykle to bylo v neděli, kdy všichni po obědě zasedli k čaji a zakrojili tohoto lahodného koláče. Bábovka dokázala provonět celý dům. Avšak pečou ji hospodyňky i v dnešní době a recepturu různě obměňují, nebo doplňují o další ingredience. Ta klasická a tradiční bábovka ale nikdy vyjde z kurzu. Přinášíme vám rychlý a snadný recept.

Jaké suroviny budete potřebovat na tradiční mramorovou bábovku?

Než se pustíte do pečení, připravte si následující:

  • 173 gramů polohrubé mouky
  • 193 gramů krystalového cukru
  • 84 gramů slunečnicového oleje
  • 116 mililitrů vlažné vody

Dále potřebujete 4 vejce, 16 gramů kypřícího prášku do pečiva, kakaový prášek, špetku soli a lžičku vanilkového extraktu, nebo semínek z vanilkového lusku.

Jak postupovat při přípravě bábovky?

Buď můžete kakaové a vanilkové těsto připravovat zvlášť, nebo na závěr jen ochutíte kakaovým práškem to vanilkové. Je to zcela na vás. K ruce si tedy v tom druhém případě vezměte dvě středně velké mísy. Do jedné si vložte vaječné žloutky a do druhé bílky. Z bílku vyšlehejte tuhý sníh a žloutky vymíchejte do pěny s krystalovým cukrem. Pak do žloutkové směsi přidejte slunečnicový olej, vodu a stále míchejte metličkou, nebo mixérem.

Následuje polohrubá mouka, kypřící prášek do pečiva, špetka soli a vanilkový extrakt. Propojením všech surovin získáte hladké těsto. Do něj na závěr zlehka zakomponujte i bílkový sníh. Polovinu hotového vanilkového těsta vlijte do formy na koláč, či bábovku, kterou jste předtím vymazali máslem a vysypali moukou, či strouhankou.

Druhou polovinu ochuťte kakaovým práškem, dobře promíchejte a vlijte na vanilkové těsto. Poté už jen dejte péct do trouby na hodinu a čtvrt při 150 až 170 stupních Celsia.

Servírování bábovky

Upečenou tradiční bábovku vyjměte z trouby, nechte vychladnout, vyklopte z formy a posypejte moučkovým cukrem. Pokud zákusek budete chtít vylepšit, je možné ji polít čokoládovou polevou a posypat mletými oříšky. Přejeme dobrou chuť!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]