Tyto rostliny jsou skvělé čističky vzduchu, alespoň jednu byste měli mít doma!

V roce 1989 zahájila společnost NASA studii čistého ovzduší, aby zjistila, které rostliny v domácnosti jsou ideální pro čištění vzduchu. Výzkumy ukázaly, že vzduch v domácnosti obsahuje celou řadu škodlivých látek, které některé druhy rostlin umí odstraňovat.

Některé z nich dokonce dokážou odstranit až 85% potenciálně škodlivých látek, mezi něž patří i tyto.

Formaldehyd

Nachází se v dřevotřískových deskách, čalouněném nábytku, kobercích, plastovém nádobí nebo v cigaretovém kouři. Může způsobit alergie, podráždění sliznic, astma a různé kožní onemocnění.

Trychlorethylen

Nachází se v tiskařských barvách, lacích, kobercích a čistících prostředcích a způsobuje podráždění kůže a očí, poškozuje játra a ledviny.

Benzen

Obsahují jej barvy, laky, čistící prostředky a cigaretový kouř. Může způsobovat křeče a dušnost a také snižuje krevní tlak.

Xylén

Používá se k výrobě plastů, laků a lepidla. Xylén lze nalézt také ve výfukových plynech, v kožených produktech a tabákovém kouři. Dráždí kůži, oči a dýchací cesty.

Rostliny pro čisté ovzduší

Červená anthurie

Je skvělá pro hydrataci vzduchu a saturaci s vodní párou. Absorbuje xylén a toluen.

Gerbera

Je užitečná při odstraňování toxických látek, jako je benzen, formaldehyd a trichlorethylen ze vzduchu. Potřebuje teplé a světlé místo.

Aglaonema

Tato rostlina nepotřebuje mnoho světla, ale vyžaduje vlhký vzduch. Je velmi účinná při filtraci benzenu a formaldehydu. Její bobule jsou jedovaté.

Břečťan

Potřebuje světlé místo. Je ideální pro pohlcování benzenu, oxidu uhelnatého, formaldehydu a trichlorethylenu. Také pomáhá odstraňovat některé alergeny, například plísně.

Azalka

Kvete po velmi dlouho dobu a nepotřebuje žádnou mimořádnou péči. Pomáhá odstraňovat formaldehyd.

Další rostliny

Mezi další rostliny, které vyčistí vzduch ve vaší domácnosti, patří tchýnin jazyk, dracena,  philodendron, kapradí, bílá lilie nebo chryzantéma.

Zdroj: brightside.me