Účinné domácí prostředky na odstraňování prachu zároveň chrání ošetřovaný materiál

Fotografie: Freepik

Prach se dostane do obydlí velmi snadno například větráním, nebo přes vchodové dveře do bytu, které jsou často otevírané. Usazené prachové částice je tedy potřeba pravidelně z nábytku odstraňovat, aby nedocházelo k nejrůznějším respiračním problémům a alergiím. K tomuto účelu můžete použít domácí přípravky, které si s námi nyní připravte.

Citronový domácí odstraňovač prachu

Tento domácí produkt si připravíte pouze ze tří ingrediencí. Nejen, že perfektně prach odstraní, ale také provoní byt. Potřebovat budete:

  • 1 citron
  • 7 lžic olivového oleje (může být i slunečnicový)
  • 1 sklenici vroucí vody
  • uzavíratelnou sklenici a rozprašovač
  • hadřík z mikrovlákna
Fotografie: Pixabay

Jak vyrobit citronový odstraňovač prachu?

Do sklenice vložte na kousky nakrájený citron a přelijte jej olivovým olejem. Promíchejte suroviny a nechte směs v zavíčkované nádobě stát asi týden na chladném místě. Pak roztok přeceďte a zřeďte vroucí vodou.

Fotografie: Pixabay

Až bude tekutina chladnější, můžete ji přelít do rozprašovače a použít na nábytek znečistěný prachem. Otírejte hadříkem z mikrovlákna. Přípravek lze použít i přímo namočením hadru směsi. Ideálně odstraňovač prachu uchovávejte v lednici.

Fotografie: Freepik

Tip na závěr: Odstraňovač prachu s levandulovým aroma

Obdobně jako v předchozím případě můžete postupovat při výrobě levandulového domácího přípravku na prach. Do olivového oleje naložíte na několik dní větvičky čerstvé levandule, přikápnete i esenciální levandulový olej a poté zředíte vodou.

Fotografie: Freepik

Jak pečovat o dřevěný nábytek

Výše zmíněné olejové prostředky jsou skvělé zejména na dřevěný nábytek. Nejen, že odstraní prach a provoní byt, také ošetří samotný povrch skříně, židle, nebo stolu. Určitě není vhodné na dřevo používat agresivnější chemické přípravky. V nejzazším případě dobře poslouží jen mýdlová voda, nebo i ta čistá teplá. Pozor hlavně na produkty, které obsahují bělidla!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]