Ucpaný odpad není důvodem, proč utrácet za instalatéra. Domácí čisticí směsi ho rychle zprůchodní. Stačí pár levných surovin

Fotografie: Freepik / Edit

Kuchyňský dřez je místem, kde se hromadí většina choroboplodných zárodků. Často obsahuje zbytky jídla, které v průběhu času způsobují zápach a mohou podporovat také ucpání dřezu. Jak tedy správně dřez udržovat a zajistit jeho čistotu i svěžest? Zde je několik praktických tipů.

Denní údržba

Dřez je dobré čistit denně. Stačí pár jednoduchých kroků, které ani nezaberou mnoho času. Postupujte takto:

  • Použijte houbičku a důkladně s ní očistěte celé umyvadlo. Na zaschlé skvrny můžete použít i drátěnku.
  • Na většinu skvrn postačí směs octu a sody nebo směs citronu a sody.
  • Kromě odstranění skvrn má soda s citronem také baktericidní účinek, takže vám pomůže udržovat místo dokonale čisté.
Fotografie: Freepik

Dezinfekce octem

Dřez naplňte horkou vodou a do ní přidejte sklenici octa. Nechte krátce působit a během několika minut ocet zničí všechny bakterie. Nezapomeňte při manipulaci s octem používat gumové rukavice. Chráníte tak svou pokožku před kyselým prostředím, které pleť zatěžuje.

Fotografie: Freepik

Jak odstranit zápach z kanalizace

K nepříjemnému zápachu dochází kvůli zbytkům jídla. Tento problém je častější, než si myslíte. Co dělat?

  • Vroucí voda: Někdy postačí je použít vroucí vodu, která potrubí řádně protáhne a zbaví jej bakterií, jež způsobují nepříjemný zápach.
  • Pokud to nepomůže, nalijte citronovou šťávu přímo do odtoku. Po několika minutách jej dobře propláchněte teplou vodou. Další možností je využít také sodu. Tu nasypte přímo do odtoku a nechte ji zde několik minut působit. Poté potrubí prolijte horkou vodou.
Fotografie: Freepik

Zanesený sifon

Pokud předchozí čištění nepomohlo, může se jednat o ucpaný sifon. I ten ale snadno zvládnete vyčistit sami. Budou se vám hodit gumové rukavice, kbelík a hadřík. Sifon rozšroubujte a odstraňte z něj všechny nánosy. Podívejte se také, zda je v pořádku těsnění a případně jej vyměňte. Instalatéra volat nemusíte, s trochou trpělivosti to zvládnete sami.