Účinné metody, jak se zbavit nepříjemné škytavky

Škytavka je poměrně nepříjemná, zvlášť, když nás překvapí v nevhodnou chvíli. Jedná se o křeč bráničního svalu. Předcházet ji může pálení žáhy, ale nastat může z chladu či horka, nedostatku tekutin, hltání potravy, podráždění bránice, studeného jídla či syceného nápoje. Důvodů je mnoho, často také říkáme, že někdo na nás zrovna myslí, proto se nám škytá. Existuje několik metod, které by měly škytavku zastavit. Můžete alespoň jednu z nich vyzkoušet.

Tipy, jak se zbavit škytavky

  • Zadržení dechu – zkuste se nadechnout a zadržet dech, jak jen to půjde, ovšem pozor, ať nezmodráte a neodpadnete. Pokud to nepomůže, zkuste ještě zopakovat.

  • Napijte se – zkuste se něčeho napít, co máte zrovna po ruce. Ať je to voda nebo čaj, džus. Ovšem nic s bublinkami, to by situaci ještě zhoršilo. Údajně je mnohem účinnější, když pijete z hrdla láhve a zakloníte při pití hlavu.

  • Med nebo cukr – škytavka je údajně způsobená podrážděnou slinivkou. Z tohoto důvodu se doporučuje sníst trochu sladkého, jako je lžička medu, kostka cukru apod.

  • Studený obklad – pokud nemáte po ruce látku namočenou do studené vody, pomůže i pytlík mražené zeleniny. Obklad se přikládá na zátylek. Škytavka by měla do několika málo minut odeznít.

  • Kousek suchého chleba – vezmi si kousek suchého chleba, říkávaly už naše babičky. Pokud máte včerejší pečivo, stačí pomalu požvýkat a spolknout jedno až dvě sousta.

  • Zacvičte si – lehněte si na záda a zvedněte paže nahoru a dolů, zvedněte nohy, zkuste udělat pár dřepů a poskoků, tím se změní poloha těla a dýchání a škytavka by měla ustat.

  • Nechte se vylekat – zní to asi legračně, ale prý to funguje. Stačí, když na vás někdo vybafne, nečekaně bouchne dveřmi nebo nafouklý papírový pytlík.

  • Bouchnutí do zad – do zad se necháváme praštit, když nám zaskočí jídlo, ale údajně to pomáhá i na škytavku. Rána by měla být sice silnější, ale na zase tolik, aby nám nějak ublížila.

V případě přetrvávající nebo často se opakující škytavky se určitě vydejte k lékaři, mohla by značit onemocnění s bránicí či trávicím ústrojím.

Fotografie: Liveuttarpradesh, Medicalxpress