Ucpaný odpad u dřezu? Žádný problém. Instalatér sdílí nejsnazší způsob, jak ho odblokovat i bez speciálních nástrojů

Fotografie: Freepik

Asi už jste se s takovou situací alespoň jednou setkali. Odpad zapáchá a voda neodtéká, jak by měla. Naučte se pár jednoduchých kroků i bez instalatéra.

Z kuchyně by se měla linout vůně namísto pachu, který vydává váš odpad, pokud nefunguje, jak by měl. Je to jeden z nejčastějších problémů, které se v domácnosti objevují, ať už jde o vanu, umyvadlo nebo dřez. Nejčastější příčinou ucpaného dřezu bývá usazování zbytků jídla, které nekontrolovaně projdou až do trubek odpadu. Není však nutné hned volat profesionála. S tímto problémem si snadno můžete poradit sami.

Co způsobuje ucpaný dřez

Příčinou jsou v největší míře zbytky potravin. Hromadí se v sifonu do doby, než ho kompletně ucpou. Proto dříve, než začnete umývat nádobí, odstraňte všechny zbytky jídla, abyste předešli pozdějším komplikacím. Jako prevence výborně slouží sítko, které případné zbytky zadrží. Tvrdost vody může být také problém. Tvrdá voda totiž obsahuje minerály, jež podporují vodní kámen, a ten napomáhá k ucpání potrubí.

Fotografie: Freepik

Dalším faktorem je bezesporu tuk. Pokud jste zvyklí vylévat horký tuk z pánve přímo do dřezu, určitě neděláte dobře. Tuk prochází trubkami a postupně během cesty vychladne a ztuhne. Usadí se v odpadu, kde vytváří časem stále větší a větší vrstvu. Dnes už jsou většinou k dispozici příslušné kontejnery, do nichž můžete spotřebovaný tuk vyhodit.

Rychlá první pomoc pro uvolnění odpadu

Rad a tipů, jak si poradit s ucpaným odpadem, je hned několik. Nemusíte ale hned využívat chemii ani volat instalatéra. Jednoduše si poradíte s pomocí potravin, které běžně najdete ve své domácnosti. Velkými pomocníky jsou soda a ocet. Pomohou při úklidu a neméně je využijete i při čištění odpadu.

Fotografie: Freepik

Sklenici jedlé sody nasypejte přímo do odtoku a zalijte ji sklenicí octa. Nechte působit přibližně 15 minut a poté zalijte vařící vodou. Směs jedlé sody a octa dokáže výborně rozpustit zbytky, které blokují váš odpad. Jako další možnost pro očistu vašeho odpadu může být sůl. Nasypejte ji do odtoku a zalijte horkou vodou. Sůl pomůže odpad vyčistit a dezinfikovat.

Fotografie: Freepik

Pokud ani jedna možnost nepomůže, použijte gumový zvon, jímž můžete nečistoty dostat z odpadu ven. Jestliže odpad stále nefunguje, rozeberte a pročistěte sifon, který mohl pohltit přílišné nečistoty. Je možné, že ačkoliv uděláte všechno správně, váš odpad zůstává pořád ve stejném stavu a problém mohl nastat v místech, kam se sami nedostanete. Poté už je na čase zavolat profesionála.

Zdroj: Landmark Home Warranty

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]