Údržba podlah podle jednotlivých druhů materiálu. Každý vyžaduje specifickou péči, díky které půjde čištění neuvěřitelně snadno

Fotografie: Pixabay

Údržba podlah nemusí být nic složitého. Je však potřeba dbát na materiál, abyste vybrali vhodný čisticí prostředek, který povrch nepoškodí, ale řádně vyčistí.

Cítit se doma dobře jde ruku v ruce s pečlivým úklidem všech povrchů a zákoutí v domě, zejména podlah. Ty jsou totiž podrobeny každodenním zátěžovým zkouškám. Bakterie, nečistoty, z venku toho můžeme natahat spoustu. Vše to dýcháme a roznášíme dále po bytě. Proto bychom podlahám měli věnovat zvýšenou pozornost.

Špína z podlah ovlivňuje kvalitu vzduchu

Prach, špína a mikroorganismy ovlivňují nejen čistotu podlah, ale také kvalitu vzduchu, který dýcháme. Pravidelná údržba je proto nezbytná, jak z estetického hlediska, tak z toho zdravotního. Ovšem je třeba myslet na to, že každá podlaha je jiná, čištění musíte zhodnotit podle druhu materiálu. Ne všechny produkty, ani ty na přírodní bázi, nemusejí být vhodné pro čištění všech typů podlah.

Fotografie: Pixabay

Než začnete, připravte si místnost pro řádný úklid. To znamená odklidit všechny předměty z podlahy. Zvednout židle, uklidit hračky, setřít prach, pořádně vysát atd. Jakmile máte hotovo, můžete přejít k samotnému vytírání. Použití čisticích přípravků se pak odvíjí od druhu materiálu, ze kterého je podlaha vytvořená.

Mramorové podlahy

Mramorové podlahy vyžadují zvláštní pozornost. První věc, na kterou bychom měli myslet je, že se mramor nesnese s kyselými tekutinami, jako je například ocet nebo citrónová šťáva. I když tedy budete číst o tom, jak jsou to skvělé přírodní čisticí prostředky, je to pravda, ale neplatí to pro mramorové povrchy.

Fotografie: Pixabay

V tomto případě je vhodné použít roztok na bázi marseillského mýdla a vody. Namočte do něj jemný hadřík z mikrovlákna a vytírejte. Popřípadě můžete použít koupený čisticí přípravek určený přímo na mramor.

Kamenné podlahy

Kámen je oproti mramoru tím nejjednodušším povrchem k čištění. Vzhledem k tomu, že jsou průmyslově vyráběny, aby se zajistil dokonalý estetický výsledek a také snadná péče, je jejich údržba zcela bez problémů. Použít můžete roztok octa a marseillského mýdla, nebo roztok teplé vody a jedlé sody. Na vytírání vždy použijte hadřík z mikrovlákna. Šmouhy a nečistoty budou minulostí.

Fotografie: Pixabay

Dřevěné parkety

Dřevěné parkety jsou velice jemné, a proto si zaslouží zvláštní péči. Při vysávání byste měli použít nástavec s měkkým kartáčem, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Na vytírání si vytvořte roztok z kastilského mýdla, jedlé sody a vody. Namočte mop, vytřete, a poté především nezapomeňte parkety vysušit hadříkem z mikrovlákna, abyste je ihned zbavili vlhkosti. Tím zabráníte jejich poškození a pokřivení.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]