Neobvyklá hasičská akce. Bobr se zřítil do septiku a nemohl vlastními silami ven

mokrý bobr
Fotografie: Pixabay

I když si to hodně lidí neuvědomuje, hasiči asistují u mnohem více věcí, než jsou jen požáry. Jsou přítomni prakticky u všech situací včetně povodní nebo dopravních nehod.

K tomu patří i vyprošťování lidí či zvířat z různých ošemetných situací. Dobrovolní hasiči z Kowale Oleckie takto dostali informaci o bobrovi uvězněném v septiku. Proto neváhali ani na minutu a vybaveni 10metrovým žebříkem vyrazili na pomoc malému zvířeti. Nemohl se totiž dostat sám ze studny. Pak jednoduše spustili žebřík dolů a začali vyplašené zvíře doslova nahánět. Bobr se chtěl dostat ven, hasiče však považoval za další hrozbu.

Zajatec zapomenuté studny

Trvalo to několik minut, nakonec však chlupáč skončil bezpečně v rukou požárníků, kteří ho z pasti nakonec dostali. „V Drozdówku zůstal po bývalých státních hospodářských budovách nezajištěný a otevřený septik,“ říká Tomasz Kosobudzki z OSP Kowale Oleckie. Tato část byla roky nepoužívaná, chytala se sem však nekontrolovatelně voda i nejrůznější špína. Tento bobr tak měl velké štěstí, že si ho všimla paní, která v okolí zrovna sbírala révové šneky.“

„Díky ní je chudák malý naživu. Použili jsme na to žebřík o délce 10 metrů. Bobr však zprvu vůbec nespolupracoval a jen před námi utíkal. Následně jsme šli pro větvě, abychom mu postavili provizorní schůdky. Těmi ovšem pohrdl a sám vylezl na třetí stupeň našeho žebříku. To nám konečně dovolilo ho pomalu vytáhnout. Po celou dobu se ho pevně držel.“ Operace se tak zdařila a otřesené (snad i poučené) zvíře se mohlo vydat zpět do volné přírody.

Poslední zástupci druhu

Zvíře bylo totiž v této pasti po celý týden. Bobři jsou vodní hlodavci, poslední žijící zástupci čeledě bobrovitých. Najdete je v Severní Americe, Africe i Asii. Žijí hlavně v blízkosti vody, z pokácených stromů a větví si tu vytváří bobří hráze i hrady, kde mají svá hnízda. Jde o největší hlodavce po kapybaře, bobři běžně váží i 25 kilogramů. Mají zavalité tělo a obvykle dosahují velikosti 60–80 centimetrů. Nápadný je hlavně plochý ocas.

Obtížná akce hasičů. Kůň spadl do septiku a vypadalo to, že je nemožné dostat ho ven, ale povedlo se

Ten jim při plavání slouží jako veslo i kormidlo, bobr ho také používá k vydávání silných zvukových signálů – plácne jím do vody. Obecně preferují menší řeky či jezírka, případně stojaté tůně. Jejich hrady mohou mít i 10 metrů v průměru, přičemž vystupují i 2 metry nad hladinu. Uvnitř je pak jediná komora, jejíž podlahu (vždy nad vodou) pokrývá jemná vegetace. Stavbu bobr průběžně vylepšuje a opravuje, vydrží tak i několik generací.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*