O Vánocích se říká, že jsou to nejkrásnější svátky v roce. Rodiny se schází a navzájem si projevují náklonnost a lásku, tráví spolu chvilky, na které během rok nebyl čas a jsou šťastní. Vánoce zkrátka mají něco do sebe. Kromě lásky všude kolem nás, výborného jídla, kterého si užíváme nejen na Štědrý den, ale po celé svátky a v neposlední řadě i dárečků, bez kterých by to v tomto období ani nešlo, jsou Vánoce i ideálním časem k dodržování zvyk a tradic. Nádherný čas plný kouzel i pověr, ze kterých některé jsou veselé a příjemné, jiné naopak děsivé a strašidelné. V minulém článku jsme si představili první část zvyků a tradic, které spousta rodin každoročně drží a ani dnešní článek vás o další nálož nepřipraví.
Zlaté prasátko
Řekne-li se „zlaté prasátko“ většina lidí – a možná i vy – si v dnešní době okamžitě vybaví onu krásnou reklamu, kdy jde malé děvčátko s tatínkem pro vánoční stromeček do lesa a nedočkavě se ptá, zda prasátko bude mít i zahnuté rohy nahoru. Tatínek jí odpoví, že když vydrží, budou i zuby, na což mu děvčátko ihned oponuje větou: „Nene, já nemusím, já už ho vidím!“. Zlaté prasátko je tradice, která tvrdí, že pokud celý Štědrý den vydržíte nejíst maso, uvidíte večer zlaté prasátko. A to vám zaručí hojnost a dobrou úrodu po celý příští rok.
Rozkrojené jablíčko
Tradici s rozkrojeným jablíčkem zná snad každý. Po štědrovečerní večeři si každý u vás doma může rozkrojit své jablko napříč, tedy kolmo na stopku. Pokud ve svém jablíčku naleznete pěticípou hvězdičku, budete mít celý příští rok štěstí a hodně zdraví. Pokud na vás ale po rozkrojení jablka bude čekat prolezlý či červavý jádřinec, může vás naopak potkat nepříjemná nemoc. A co znamená křížek? Uvidíte-li místo hvězdičky křížek, hrozí to nejhorší. Ale nebojte se! Osudu se dá v tomto případě trochu pomoci. Jak? Inu například výběrem zdravého, velkého jablíčka.
Lití olova
Staročeský zvyk v podobě lití olova je zvykem poněkud náročnějším na přípravu, avšak zato významově mnohem bohatším. Možná právě proto stojí za to složitější přípravy překousnout a přeci jen se o tuto tradici – potažmo zvyk – nepřipravit. Nad plamenem se roztaví kousek olova, které se následně vylije do nádoby s vodou. Podle vzniklého tvaru, do kterého olovo po chvilce ztuhne, můžete posoudit, co vás – či někoho z vaší rodiny – čeká. Svobodná děvčata se v něm dříve snažila rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. V dnešní době si spousta lidí před samotným vylitím olova položí nějakou otázku, na kterou si pak následně díky vzniklému tvaru odpoví.
Fotografie publikována se svolením Gualberto107 Photography/FreeDigitalPhotos.net