Video: Houkající sanitka málem srazila chodkyni. To, co předvedla na přechodu, zaskočilo všechny přítomné

Fotografie: ZZS HMP

Nepozornost se málem vymstila jedné chodkyni. Nevnímala okolí a vstoupila do cesty rychle jedoucí sanitce. Duchapřítomný řidič naštěstí stihl zabrzdit.

Každý řidič je obeznámen s tím, že složky záchranného systému mají přednost v jízdě. Houkající sanitce musí dát přednost a udělat vše proto, aby sanitka mohla hladce projet. To stejné však platí i v případě chodců, kteří by se měli přesvědčit, že vstupují bezpečně do vozovky i přesto, že jim svítí zelená. Žena z tohoto videa si však houkající sanitky nejspíš nevšimla.

Žena se nekouká napravo ani nalevo

Nedávno se v polských Katovicích stala událost, která se mohla ve vteřině změnit v tragédii. Ve videu se můžete podívat, na celou situaci z pohledu řidiče sanitky. Ta projíždí Katovicemi se zapnutou sirénou a auta před ní se spořádaně tlačí ke krajnici, aby sanitce umožnily hladký průjezd. Sanitka se blíží k přechodu pro chodce a do vozovky jim najednou vstoupí mladá žena.

Řidič sanitky stihne naštěstí zabrzdit a ženu míjí jen o pár centimetrů. Chodkyně v kritickou chvíli telefonuje a bez rozhlížení vstoupí sanitce téměř pod kola. Řidič sanitky je v evidentním šoku, situaci zvládl a pokračuje dál v jízdě. Nevěřícným tónem komentuje situaci: „Tomu nevěřím. Normálně tomu nevěřím.“ Zda si žena později uvědomila, že se nejspíš podruhé narodila, to už se asi nedozvíme.

Chodec na zelenou nemá absolutní přednost

Videozáznam krásně ukazuje, jak nebezpečné je, když i jako chodec, nevěnujte pozornost provozu kolem vás. Zákon totiž jasně upravuje i takovou situaci. Chodec nemá absolutní přednost na zelenou. Chodci se před vstupem na vozovku musí přesvědčit, jestli ji mohou bezpečně přejít, aniž by ohrozili sebe či ostatní účastníky silničního provozu. Pokud se k přechodu blíží vozidlo s právem předností v jízdě, tedy třeba hasiči, záchranka, policisté, ale i plynaři, musí mu dát přednost a nesmí na přechod vstoupit.

Fotografie: Freepik

Pro lidi, kteří mají sluchátka, telefonují a bez rozmyslu vstupují do vozovek, už se používá i nový termín, zombie chodci. Těch se děsí a upozorňují na ně právě řidiči záchranného systému. Před vstupem do vozovky se vždy přesvědčte, že je to bezpečné, i když máte zelenou. Spoléhat se na to, že máte přednost a ostatní si s tím nějak poradí, opravdu není dobrý nápad.

Stejný případ zaznamenali loni v Brně

To, že se nejedná o nijak ojedinělou situaci, dokládá téměř totožný případ z jihomoravského kraje, který se odehrál loni. Žena také bezmyšlenkovitě vstupuje na zelenou do vozovky. Přesto, že sanitka houká, žena je zaneprázdněná koukáním do telefonu. Sanitky si všimne až ve chvíli, kdy je od ní pár centimetrů a rychle uteče stranou. V obou případech nedošlo k tragédii jen díky pozorným řidičům sanitky.

Zdroj: Fakt