Video: Poník byl nalezen polomrtvý u silnice. Zvíře přežilo jen zázrakem

Fotografie: Depositphotos

Pracovníci neziskové organizace zachránili hříbě poníka před jistou smrtí. Jeho rehabilitace zabrala více než tři měsíce.

Když se před třemi lety začaly stránky světových médií plnit jen těžko uvěřitelným příběhem, většina z vás jen nevěřícně kroutila hlavou nad tím, jak je něco takového možné. Koncem března 2019 totiž našli dobrovolníci ležet vedle silnice v Dublinu polomrtvého poníka. Zvíře bylo zubožené a jeho špatný zdravotní stav mu neumožňoval ani vstát. Pouze díky včasné a rychlé pomoci, a také díky obětavé péči veterinářů zvíře přežilo a prospívá.

Těžko uvěřitelný nález

V Irsku funguje nezisková organizace My Lovely Horse Rescue, jež pomáhá zvířatům (koním a psům), které jejich majitelé nechtěli, opustili je či je týrali. Dobrovolníci z organizace vyjíždějí k zuboženým zvířatům po celý rok. V zimě roku 2019 byli přivoláni k nálezu poníka, který nehybně ležel vedle dublinské silnice. Zvíře bylo slabé, vyhublé a pod tenkou kůží se mu zřetelně rýsovaly kosti. Kvůli svému neutěšenému zdravotnímu stavu se nemohlo ani postavit. Hříbě našly děti v Dublinské čtvrti Finglas.

Fotografie: Freepik

Předtím, než zavolaly pracovníky charity, se ho marně pokoušely samy postavit na nohy. Dobrovolníci, kteří na místo dorazili, zvíře naložili do speciálního přívěsu a převezli ho na veterinu. Poník byl tak slabý, že si nikdo netroufl předpokládat, že přežije noc. Zvíře nicméně o holý život bojovalo ze všech sil a nejen, že noc přežilo, ale úspěšně zvládlo i další 3 měsíce, během nichž se ho dobrovolníci opětovně snažili postavit na nohy. Po měsících tvrdé práce se to podařilo a dnes je z něj zdravý a sebevědomý hřebec.

Vyjíždějí i k 30 případům denně

Příběh zuboženého poníka bohužel není ojedinělý. Pracovníci neziskové organizace vzpomínají i na novorozené hříbě, které se během mrazivé noci skutálelo do řeky. Bylo sotva několik hodin staré a dobrovolníkům se nepodařilo zjistit, ke které klisně patřilo (na poli nad řekou byla spousta koní i hříbat). Zvíře proto vylovily z vody, naložili do vyhřátého auta a modlili se, aby přežilo. Během noci a časného rána mu mj. sháněli i potravu – hledali kozí mléko a kojeneckou lahev. Hříbě naštěstí rovněž přežilo a prosperuje.

My Lovely Horse Rescue vyjíždí denně i ke 30 případům zubožených koní (a psů) – za nejproblematičtější období považují pracovníci organizace zimu, protože řada chovatelů nechá zvířata bez jídla, vody i přístřeší s tvrzením, že se o ně nemohou postarat. Bez obtíží není ani léto, během něhož se rodí hříbata – ta, která jsou nechtěná, jsou odhazována jako pytle s odpadky. Chovatelé je ponechají bez vody i přístřeší a hříbata zemřou v důsledku dehydratace. V současnosti má organizace na svých farmách bezmála 300 zvířat.

Zdroj: Caters Clips

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]