Vlk si vyhlédl osamocené mládě a vrhl se na něj. Nečekaná pomoc přišla na poslední chvíli

Fotografie: Hans-Petter Fjeld / Creative Commons / Attribution 2.0

Život v divoké přírodě plné predátorů je pro zvířata často bojem o holý život. A co teprve, když jste ještě mládě a vaše matka je od vás kilometry daleko.

Yellowstonský park v Americe je posledním místem, kde žijí bizoni nepřetržitě už od starověku. Nemusí se už bát divokých indiánských lovců, kteří pořádali hony na jejich stáda. Ani tak jejich život není vždy zcela poklidný. Ve videu se můžete podívat na záchranu osamoceného mláděte, jež nebylo daleko od smrti.

Mládě přechod přes řeku nezvládlo

Bizoni žijí v početných stádech. Jsou to majestátní zvířata, na která si jen tak nikdo netroufne. Jejich mláďata jsou však zranitelná, pokud se nedrží blízko u svých matek. Přesvědčil se o tom malý bizon, jehož při pokusu o překročení divoké řeky odnesl silný proud. Jeho matka nevyhodnotila situaci úplně správně. Na překročení řeky bylo mládě ještě moc malé.

A tak když oba vstoupili do vody, mládě strhl proud a unášel ho pryč. Jeho matka nemohla dělat nic jiného než pozorovat tuto tragédii. Mládě náhle zmizelo za ohybem řeky. Stalo se však něco nečekaného. Malý statečný bizon se neutopil, ale podařilo se mu vyškrábat na kamenitý ostrůvek uprostřed řeky. Přežil, ale stal se zajatcem divoké řeky.

To nejhorší měl malý bizon teprve před sebou

Život si zachránil, ale to nejhorší ho teprve čekalo. Přicházela noc, po jiném bizonovi ani památky a z ostrůvku byla cesta na břeh pro malé mládě příliš riskantní. Jako zázrakem však přežilo i tuto noční zkoušku a zdálo se, že nic horšího se už nemůže stát. To byste ale nesměli žít v divočině, kde vládne právo silnějšího.

Fotografie: Freepik

Osamocené mládě si totiž vyhlédl vlk. Velmi dobře rozpoznal, že toto pro něj bude snadná kořist a během chvíle se ocitne na ostrůvku spolu s mládětem. To nemá kam utéct, a tak se snaží čelit prvnímu vlčímu útoku. Vlk se zakousne mláděti do čumáku a snaží se ho povalit na zem. Bizon statečně vzdoruje a nechce se jen tak vzdát.

Vlk zaslechne podivné zvuky a tuší, že to je konec

Je však jasné, že tento boj vyhrát nemůže a je jen otázka času, kdy padne vysílením a stane se kořistí divokého vlka. Najednou však oba zpozorní, zaslechnou nějaký zvuk. Vlk na chvíli ustane ve svém útoku, pak se však na mládě znovu vrhá. V záběru se ale objevuje matka, která má opravdu na spěch. Běží tak rychle, jak jí jen její mohutné tělo dovolí, aby se dostala ke svému mláděti.

Vlkovi je jasné, že tady neuspěje. Matka přibíhá k mláděti a vlka odhání. Ten nejspíš nechápe, jak mu mohla snadná kořist takhle vyklouznout. Zklamaně si sedá opodál a pozoruje oba bizony. Ví, že pokoušet se o útok na obří matku by bylo zbytečné. Vyhladovělé mládě chvíli váhá, jestli je to skutečně jeho maminka. Pak se však s velkou chutí přisaje a pije mléko, které tak nutně potřebuje pro přežití.

Podívejte se ve videu na celou záchrannou akci. Mateřská láska funguje v celé zvířecí říši. Nemohla tušit, jestli se její mládě neutopilo, přesto putovala celou noc po proudu řeky a hledala ho. Přišla právě včas, aby zabránila nejhoršímu. Dobrodružství malého bizona tak mělo šťastný konec a určitě to pro něj bylo i velké ponaučení.

Zdroj: LiveBiz