Osvobodí spoutaného koně odsouzeného k smrti. Divoký kůň mu za záchranu poděkuje

divocí koně
Fotografie: Freepik

Jedním z posledních míst v Evropě, kde žije populace divokých koní, je Rumunsko. Ne každý však tyto koně vítá, a tak se z času na čas objeví případ, kdy lidé svážou koni nohy.

Je to opravdu drsné, ale někteří lidé nemají se zvířaty nejmenší soucit. Tito divocí koně jsou některými lidmi na tomto území považováni za škodnou. Aby koním zabránili pohybovat se v chráněné oblasti, svážou jim zadní nohy a nechají koně napospas svému osudu. V dojemném videu se můžete podívat, jak byl jeden takový spoutaný kůň osvobozen hodným veterinářem.

Divocí koně spásají vzácné rostliny

V Rumunsku, v deltě Dunaje, přežívá poslední populace divokých koní. Jsou to potomci domestikovaných koní, kteří zde před 400 lety zanechali válečníci při tatarských nájezdech. Od té doby se tu udržuje tato malá populace. Problém však nastal ve chvíli, kdy se počty koní navýšily a oni začali pronikat do místního chráněného lesa Letea, kde je řada ohrožených stromů a rostlin. Koně se tu tak stali nevítanými návštěvníky.

Ve videu se můžete podívat, jak se jeden z koní stal obětí snižování jejich stavů. Leží na zemi a má svázané zadní nohy. Poblíž postávají dva jiní koně, kteří by mu rádi pomohli, ale nemají jak. Naštěstí se o svázaném koni dozví veterinář Ovidiu Rosu z organizace Four Paws a přijede ho osvobodit. Zvíře však k lidem nemá důvěru, a tak je zpočátku velmi neklidné.

Kůň se zpočátku nedůvěřivě brání

Veterinář mu přes hlavu položí deku a snaží se koně uklidnit. Ten nakonec přestane bojovat, a tak Ovidiu může řetěz na jeho nohou uvolnit. V detailním záběru vidíme, jak mu těsná pouta způsobila krvavá zranění. Koník je konečně osvobozen, i tak však zůstává ležet na zemi. Byl tak dlouho svázaný, že už nemá sílu sám vstát, a tak mu Ovidiu pomáhá na nohy.

Pak přijde dojemný okamžik, kdy se k němu jeden z divokých koní přiblíží, skloní hlavu k jeho obličeji a dotkne se ho. Toto dojemné gesto ukazuje, že koně jsou mimořádně inteligentní zvířata a dobře si uvědomují, že tento muž jim přišel pomoci. Takové milé koňské poděkování vás určitě zahřeje u srdce.

Populaci divokých koní se daří držet v rámci mezí

Do roku 1989 zde problém s touto populací nebyl, protože nebyla příliš velká. Když se však po revoluci začala rušit zemědělská družstva, přibyli k nim další koně, o které nikdo nejevil zájem. A tak jejich počet rychle stoupl na 1 500 kusů a pochopitelně se rozšířili na větší území. V roce 2010 bylo rozhodnuto, že se tato populace koní musí zlikvidovat, a měli tak být vyhubeni. Do toho se však naštěstí vložila organizace na ochranu zvířat Four Paws a dohodli se s vládou, že si vezmou na starost to, aby zredukovali počty koní bez toho, aby se museli zabíjet.

Metodou řízené antikoncepce se jim tak po několika letech podařilo snížit populaci na únosných 500 kusů. Stále tu však žijí lidé, jimž jsou tito divocí koně trnem v oku a občas zde záchranáři stále nacházejí svázané koně, kteří jsou odsouzeni k pomalé smrti. Naštěstí existují záchranáři, jimž osud těchto zvířat není lhostejný, a jak můžete vidět ve videu, mnoho z nich se podaří zachránit

Zdroj: TheDodo

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*