Vylévat vodu z vařených vajec do odpadu je hřích. Její výhody předčí jakákoliv očekávání

Fotografie: Freepik

Vařená vejce jsou velmi oblíbeným pokrmem, který se hodí na snídani, ale i na lehkou večeři. Často však nesprávným způsobem zacházíme s vodou, jež nám po jejich přípravě zůstane.

Na univerzitě v Birminghamu se studenti pustili do velmi zajímavého průzkumu. Studovali totiž reakce, jež probíhají ve vodě při tepelné úpravě vajec. Výsledkem této studie bylo neuvěřitelné zjištění. Voda, která po uvaření vajec v hrnci zůstane, je plná živin a vylévat ji je naprosté plýtvání. Dá se totiž skvěle využít. 

Fotografie: Pexels

Nedocenitelná pomůcka pro zahradníky

Vaječná skořápka obsahuje nejen uhličitan vápenatý, ale také nezanedbatelné množství fosforu, fluoru, mědi nebo křemíku. Voda, která po uvaření vajec zůstane v hrnci, je během vaření nasycena ionty vápníku i dalšími výše zmíněnými prvky. Vápníkové ionty jsou jedinečné, dokážou velmi snadno pronikat do buňky a spustit syntézu živin. To dělá z vody po uvaření vajec cenného pomocníka hlavně pro zahradníky. 

Fotografie: Pexels

Takto obohacená voda totiž zvyšuje rychlost růstu rostlin. Ty tak jsou zároveň i velmi silné a odolné vůči různým nákazám či škůdcům. Voda po vejcích také podporuje kyselost půdy, a tím tvoří pro rostliny ideální prostředí pro jejich růst a vývoj. Pomáhá jim lépe vstřebávat potřebné živiny, které jim půda poskytuje. Je ale zapotřebí touto vodou zalévat pouze rostliny, jež pro svůj růst preferují neutrální prostředí.

Jak zajistíme, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání 

Po uvaření vajec je tedy dobré nalít vodu do samostatné nádoby připravené k těmto účelům. Následně ji necháme vychladnout a použijeme ji na zalévání nebo jako postřik pro pokojové rostliny. Rostliny, které vodu obohacenou o vápník potřebují, poznáme podle toho, že mají suché špičky listů nebo se na jejich listech vyskytují výrazné hnědé skvrny. Pomoci nám může také v péči o orchideje. Ty budou mít největší prospěch z vody, kterou ještě obohatíme o skořápky. 

Fotografie: Pexels

Ještě účinnější vody totiž dosáhneme, pokud v ní necháme skořápky od vajec přes noc. Obsah vápníku ve vodě bude opravdu vysoký a pomoci nám může v boji s hlemýždi, ale dodá také potřebné minerály našim rajčatům. Pro orchidej je tato voda přímo zázračným elixírem, díky kterému rozkvete. Takto připravená voda je též ideálním pomocníkem pro množení rostliny. Pokud do ní umístíme výhonky bez půdy, velmi rychle dojde k jejich množení, a vniknou nám tak silné rostliny. 

Ze skořápek a vody si můžeme vytvořit i účinné hnojivo. Budeme na ně potřebovat 500 ml vody a 6 skořápek. Skořápky rozdrtíme a zalijeme vodou. Takto připravenou směs necháme stát na stinném místě po dobu 5 dní. Za tuto dobu se do vody uvolní všechny potřebné minerály, a ta pak bude pro naše květiny ideálním hnojivem. Podpoří jejich rychlejší růst a díky živinám budou naše rostliny silnější.

Zdroj: HouseBeautiful

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]