Pokud rádi experimentujete, tak přišel nejvyšší čas, abyste si vyzkoušeli vypěstovat sami doma pistácie. Zde k tomu máte návod.
Existuje mnoho druhů ovoce, které si můžete vypěstovat sami doma, a právě pistácie patří mezi jedno z nich. Tyto plody jsou totiž velmi bohaté na bílkoviny, vitamíny, měď, hořčík, vápník, železo a fosfor. Navíc se můžete chlubit tím, že vám doma rost něco neobvyklého. Pokud tedy rádi zahradničíte a chcete vyzkoušet něco nového, zde je návod, jak postupovat.
Jak správně pěstovat pistácie v květináči
Existuje několik odrůd pistácií, které si můžete podle svého vkusu zasadit v květináči. Pistacia vera je však nejběžnějším plodícím druhem a nabízí semena plná zdraví prospěšných látek. Ostatní druhy, jako je Pistacia lentiscus nebo Pistacia chinensis, jsou ceněny především pro svůj dekorativní aspekt. Podívejte se tak nyní na správný postup, jak si takový pistáciovník vypěstovat v bytě. Postupujte podle následujících kroků:
- Nepražené pistácie je třeba nejprve nechat vyklíčit. Namočte je na 48 hodin do vody a nechte je pracovat při pokojové teplotě.
- Semena vložte do malé vlhké utěrky nebo hadříku a uložte je na 6 týdnů do chladničky.
- Po uplynutí 6 týdnů vyjměte semínka z chladničky a nechte je pracovat 4 dny při pokojové teplotě na mírně osvětleném místě.
- Po uplynutí čtyř dnů zasejte semena do květináče hlubokého 15 cm a umístěte je na slunné místo. Snažte se použít dobře propustný substrát.
- Semena je vhodné vysévat koncem jara, aby bylo možné z půdy vyjmout mladý výhonek a opat jej přesadit.
Důležité informace k pěstování
Plody pistáciovníku jsou bohaté na zdraví prospěšné živiny a tvoří vynikající zdroj energie pro naše tělo. Pokud máte zeleninovou zahrádku a milujete pistácie, využijte příležitosti a zasaďte si tam podle výše uvedeného postupu tyto rostliny na nějaké klidné místo. Jistě vám to přinese dobrou úrodu. Zde je několik užitečných informací, které vám mohou s pěstováním pomoci:
- Pistácie potřebují k optimálnímu růstu světlo. Semena by proto měla být zasazena do slunného prostředí.
- Pistácie mají nejraději suchou půdu. Proto je třeba půdu pravidelně odvodňovat, aby se odstranila přebytečná voda.
- Zalévání by mělo být pravidelné, zejména během růstu pistácií. Voda totiž podporuje produkci již na začátku sklizně.
- Pistácie patří mezi keře, které nezvládají zimní mrazy.
- Pistáciovník roste velmi dlouho a proto s ním musíte být velmi trpělivý.
- V lednu a únoru byste měli pistácie lehce prořezat, aby se zachovalo jejich větvení.
Zdroj: GardeningKnowHow