Vyrobit stylové, papírové rolety nemusí být složité! Stačí pouze papír, provázek a vaše zručnost

Využíváte papírové rolety jako formu stínění před sluncem? Pokud by vám ty kupované připadaly až příliš drahé, můžete si snadno vyrobit svoje. Pokud nechcete investovat do jiného řešení stínění, máte možnost využít tento jednoduchý trik, díky kterému si papírové rolety vyrobíte doslova za pár korun. A výsledek? Nejenom že oceníte jejich praktičnost, ale můžete si být jisti také tím, že budou dokonale vypadat. Jak na to? Poradíme vám.

Co budete potřebovat?

Základem je samozřejmě kvalitní papír, který bude v požadovaných rozměrech pokud jde o šířku a také délku. Pamatujte na to, že by se mělo jednat o papír vyšší gramáže, který zajistí potřebnou pevnost a odolnost. Barvu necháme na vás, ale pamatujte na to, že by se měla do vašeho interiéru co možná nejvíce hodit. Dále už vám bude stačit jenom pár věcí, které máte zcela určitě běžně doma. Jedná se o tyto pomůcky:

  • Pravítko a metr
  • Kvalitní provázek
  • Oboustranná lepicí páska
  • Suchý zip

Vyměřte okna a nastříhejte papír

První krok je v podstatě tím nejdůležitějším. Je třeba vzít si metr a změřit velikost vašich oken. Pamatujte na to, že důležitá je jak jejich délka, tak i jejich šířka. Když máte vyměřeno, můžete z papíru nastříhat přesně takové kusy šířky, a s ohledem na délku přidejte vždy 30 centimetrů. To proto, že budete své papírové rolety postupně ohýbat a právě 30 centimetrů navíc zaručí, že dají až na konec okna.

Rozměřte 2 – 3 centimetry a ohýbejte

Nyní si vezměte do ruky pravítko. Naměřte s ním na pruzích papíru 2 – 3 centimetry, které budou značit místa daných ohybů. Následně se pusťte do ohýbání. Buďte pečliví a přesní, jelikož jakkoliv odfláknutá práce by byla vidět. Ohýbání provádějte tak, jako byste skládali takzvanou harmoniku. Tedy nejprve z jedné strany, potom otočte a proveďte ohyb z druhé strany a takto stále dokola. Pokračujte do doby, než budete mít naohýbány všechny papírové rolety.

Složte, propíchněte a protáhněte provázek

Když máte vše připraveno, již můžete dané „harmoniky“ složit, vzít si opět pravítko a určit, kde je jejich střed. Právě zde celou papírovou roletu propíchněte a provlékněte jí provázek. Ten poslouží jak k tomu, že ji budete moci snadno ovládat, tak hlavně k tomu, že z ní budete moci vytvořit i netradiční tvar. K tomu poslouží postup poslední, s využitím suchého zipu.

Na poslední přehyb nalepte suchý zip

Na jednu polovinu nalepte několik malých čtverečků jedné části suchého zipu a na tu druhou onu část zipu, která k druhé části přilne. Opět si vše vyměřte tak, aby k sobě části přilnuly tak, jak mají. Suchý zip přilepte oboustrannou lepicí páskou, popřípadě můžete použít také lepidlo. Potom už můžete své papírové rolety zavěsit na okno a ze spodního části vytvořit zajímavý tvar, který bude držet právě díky tomu, že ho slepíte suchým zipem. To ale není podmínkou, jelikož když budete potřebovat, můžete je nechat klasicky spuštěné po celé ploše okna. Vypadají velmi originálně a stylově, co říkáte?

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]