Výsadba rajčat má svá pravidla. Zásadní vliv na úspěch má správná příprava půdy

Jsou velmi populární zeleninou, kterou lze pěstovat i u nás. Výsadba rajčat však má svá pravidla, od kterých se odvíjí i výsledek. Když se něco udělá špatně, nemusí být úroda taková, jak se očekává. Naprostým základem je správná příprava půdy. Jak na to a co v ní nesmí chybět?

Začíná se na podzim

Samotná výsadba rajčat sice probíhá až na jaře, ale půda by měla být připravena už na podzim. To je třeba záhony nejprve důkladně zrýt a v této době je třeba přidat také komplexní hnojivo. Půda tak získá potřebné živiny, které v ní zůstanou přes zimu, až do jarního obdobní. Rajčata tak budou moci čerpat to, co je třeba.

Co musí v půdě být?

Nesmí se zapomínat také na to, že rajčata potřebují řadu specifických látek. Co tedy musí v půdě být, aby se jim dobře dařilo? V první řadě by půda neměla být až příliš kyselá. Dále je třeba hledět na to, aby v ní byla organická hnojiva a také dostatek dusíku. Pokud máte přírodní hnojivo, jako jsou třeba slepičince, je to jenom dobře. Hodí se ale i hnůj a přidání superfosfátu. To vše je pro rajčata nejlepší.

Dále je třeba vědět, že půda potřebuje i dostatek draslíku. I ten je možné sehnat z dostupných hnojiv, nebo je možné ho získat tak, že spálíte slámu a suchou trávu, nebo stonky slunečnice. Tímto popelem následně hlínu posypete. A to zhruba množstvím 100 g na jednu díru pro sazenici.

Nezapomínejte také na kvasnice

Mnoho zahrádkářů to nedělá, což je chyba. Jedním z dalších pravidel je i použití kvasnic, bez kterých se výsadba rajčat neobejde. Ty je třeba použít přesně 24 hodin před zasazením. Je třeba připravit roztok z 10 litrů vody a 10 g čerstvých kvasnic. Tímto roztokem se půda den před sázením zalije. Jde o unikátní kvasinkové hnojivo, které zajistí taktéž to, co potřebujete. Tu nejlepší možnou úrodu. Optimální je asi 220 ml tohoto roztoku na jednu sazenici.

Jak hnojit, když výsadba rajčat proběhla?

Pokračujte ve čtení článku na další stránce