Nočním vlakem jsme jeli do Chorvatska. Dávejte si pozor na 3 věci, jinak budete litovat

Regiojet na nádraží
Fotografie: Depositphotos

Tuzemský dopravce RegioJet během léta opět zprovoznil vlakové spojení mezi Prahou a chorvatskou Rijekou. Tady je návod, jak se při cestě vyhnout problémům.

Jelikož převážná část spojů probíhá v noci, ubíhá cesta celkem rychle. Je však třeba pamatovat na několik věcí, jinak vás čeká množství problémů. Z České republiky byl obnoven kdysi už fungující spoj, kterým se do Chorvatska pohodlně dostanete bez větších obtíží. Avšak například Poláci to mají složitější, RegioJet i přes hlasitá prohlášení ani letos linku mezi Splitem a Krakowem nespustil, lidé tak musí najít jiné způsoby cesty. Mohou využít letadlo, jež však nestojí zrovna malé peníze. Levnějším způsobem se jeví být vlastní vůz, ale zase jde o vyčerpávající cestu z hlediska řízení. V poslední řadě je možné jet autobusem.

Dochvilnost není častým jevem

Prvním problémem jsou velmi solidní zpoždění, která dosahují i několika hodin. Jejich důvodem je skutečnost, že po příjezdu z Chorvatska je potřeba celý vlak vyčistit. Protože je to až 16 vagonů, trvá to opravdu dlouho. V Maďarsku navíc nabírá další zpoždění kvůli místním službám hledajícím migranty. Provozovatel vás informuje pomocí SMS, i tak je však nutné čekat na nádraží. Každých 10–15 minut raději situaci zkontrolujte.

Co potěší a na co dát pozor?

Působivým prvkem je levný bufet. Ve vlaku je samoobsluha nabízející jídlo, zákusky i kávu zdarma. Novinář si tam zakoupil dva kusy dortu a přidal zdarma cappuccino. Od stevarda si pak objednal pivo, načež byl velmi překvapen dobrou cenou. Vše stálo pouhých 48 Kč. Káva je zdarma v neomezeném objemu, koláče s bohatým výběrem po 10 korunách. Pokud jste vegetariáni, tady dostanete jen masitou večeři.

Dále se dostatečně zásobte vlastní vodou, protože ta je přes venkovní vedro ve vlaku nedostatkovým zbožím. Dostanete se jen k jedné lahvi o objemu 250 ml, což je zoufale málo.

Noční probouzení

Během noci se bohužel probudíte, což celý zážitek z cestování docela naruší. Postarají se o to již zmíněné maďarské kontroly, které pečlivě pátrají po nelegálních migrantech. Nádražími v Maďarsku přitom vlak projíždí, zastaví až na celnici. Tam to kolikrát trvá i přes hodinu. S tím se pojí třetí varování – pečlivě si zkontrolujte veškeré své doklady a dokumenty. Kromě platnosti OP vyplňte také online „cestovní prohlášení“.

Fotografie: Depositphotos

Vyžaduje ho maďarská strana, ačkoli přesný účel není zcela jasný. Pokud ale veškerá požadovaná data neposkytnete, budou vás na celnici kontrolovat mnohem déle. Otravným problémem mohou být také zámky kupé. Nejdřív je totiž potřeba stisknout jejich svorku. Hlavně v noci za tmy to není moc snadné, klepající celník také nepomáhá.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*