Vytvořte si doma klimatizaci za pár korun, stačí Vám k tomu pouze 6 PET lahví

Zvládnout velká horka nemusí být nic jednoduchého. Ideální je zapnout si klimatizaci a nechat vše na ní. Ne každý ale klimatizaci má a ne každý ji také chce. Mnoho lidí na ni nemá peníze a řada dalších zase mluví o zdravotních problémech, které může přinášet. Různě po internetu sice najdete návody jak interiér ochladit, ale žádný se rozhodně nevyrovná tomuto. Ten lze označit za něco skutečně revolučního. A přitom tak jednoduchého.

Co budete potřebovat? Je to 6 PET lahví

Základem tohoto postupu je mít k dispozici 6 PET lahví. Pokud je nemáte, můžete je koupit v obchodě, nápoj vypít a poté jste připraveni k tomu zvládnout horko bez klimatizace. A to jednou provždy. Dále si připravte už jenom několik doplňků, a to:

  • Kus kartonu
  • Ostrý nůž
  • Stahovací a lepicí pásku
  • Silikonové lepidlo

Poslední věcí, kterou budete potřebovat, je ventilátor. Předpokládáme, že ten doma jistě máte a v horkých dnech ho používáte. Tento postup vám ukáže, jak jeho chlazení může být ještě efektivnější.

Připravte si lahve

Máte připravené PET lahve? Pokud ano, nejprve odřízněte jejich horní část, kterou budete potřebovat. Ideální je řezat hned u etikety, čímž zajistíte stále stejnou a také správnou délku. Dále u daných lahví také odšroubujte víčko. V tu chvíli máte k dispozici 6 stejných kusů odříznutých špiček PET lahve. A co s nimi?

Připravte si karton

Nyní vezměte karton, nebo jiný kus tvrdého papíru. Na něho nakreslete kruh, který by měl přesně odpovídat průměru vrtule vašeho ventilátoru. Tento kruh následně vyřízněte z kartonu, popřípadě ho můžete i vystřihnout. Myslete na to, že velmi důležitá je především ona správná velikost. Dále vezmete jednu PET lahev a začnete ji do daného kruhu postupně obkreslovat. Mělo by se vám jich vejít všech 6. Snažte se, aby byly rozloženy pokud možno symetricky a nikdy nebyly příliš velké mezery. Následně i tyto kruhy vyřízněte. V tu chvíli máte k dispozici kulatý kus kartonu, ve kterém je 6 děr, které přesně odpovídají rozměrům PET lahve.

Není vytvořte unikátní konstrukci

Co nyní? Máte vše připraveno a tak se můžete pustit do toho, že budete do samotných malých otvorů v kruhu umísťovat vaše PET lahve. Ty zde následně zafixujte nejprve pomocí lepicí pásky a poté i pomocí lepidla. Vaším cílem je zajistit, aby v daném prostoru nejenom dobře držely, ale aby vše dokonale těsnilo. Tuto část opravdu nepodceňujte, jelikož musíte myslet na to, že proud vzduchu bude celkem silný a tak je na místě, aby lahve v kartonu držely na svém místě. Když máte, nechte lepidlo zaschnout a potom zkontrolujte, zda vše drží přesně tak, jak by držet mělo.

Umístěte na ventilátor

Nyní máte vše připraveno k tomu, abyste svou konstrukci z lahví a také kartonu umístili přímo na ventilátor. K tomu použijte stahovací, tedy takzvané elektrikářské pásky. Ty jsou dobrým pomocníkem v tom, jak zajistit, aby dané uchycení bylo skutečně maximálně pevné. Vaši konstrukci umístěte na ochrannou mřížku ventilátoru, která zde musí kvůli bezpečnosti bezpodmínečně být. Toto si musíte zapamatovat.

Nyní už stačí jenom vyzkoušet

Zapněte ventilátor a uvidíte, jak efektivně tato jednoduchá věc funguje. Díky tomuto proudění dojde k tomu, že se vzduch dokáže výrazněji ochladit a ven tak vychází pouze studený. Nikoliv teplý, jako je tomu u ventilátoru bez daného nástavce. Kromě tohoto pozitiva nezapomínejte také na další plus, kterým je to, že ventilátor můžete nastavit do požadované polohy a PET lahve lépe usměrní proud vzduchu. Budete tak chladit přesně to místo, jaké chladit chcete.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]