Psa přijel prozkoumat výzkumný tým, je mu totiž již 31 let. Za dlouhověkostí stojí hlavně strava a prostředí, ve kterém žije

Fotografie: Pxfuel

Když v rodině zemře domácí mazlíček, je to vždy tragédie. Zvířata jsou běžnou součástí lidských životů. Tento pes ale jen tak odejít nehodlá.

V Conqueiros nedaleko portugalského města Leiria žije pes jménem Bobi. Když by se na něj podíval běžný člověk, řekl by si, že je to normální pes staršího věku. Mohli byste mu tipovat třeba 14 či 15 let. Avšak právě věk je to, co je na Bobim tak zajímavého. Narodil se totiž 11. května 1992, tudíž oslavil již své 31. narozeniny. Je to až zázrak, psi se totiž běžně dožívají polovinu toho, co Bobi. Je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů. Jeho majitelé doufají, že s nimi Bobi ještě pár let bude, je totiž jejich velký miláček a nedokázali by bez něj žít.

Kvalitní strava a prostředí

Ale ani tento pes není úplně v dobré kondici. V roce 2018 utrpěl krvácení do mozku a jeho zdravotní stav se zhoršil. Dle veterinářů za to může psův věk. Specialisté ze Spojených států amerických chtěli zjistit, co stojí za tak vysokým věkem psa. Proto se zeptali jeho majitele, Leonela Costy, zda by se mohli podívat, jak to u nich doma funguje. Costa souhlasil, a tak výzkumný tým přiletěl do Portugalska, kde strávil pár dnů. Jednou z pracovnic byla i výzkumná veterinářka Karin Becker. Ta se zaměřila převážně na psí stravu, která ji mile překvapila.

„Čekala jsem, že bude denně žrát psí granule, ale jeho majitelé mu ve skutečnosti denně vyvařují. Vaří mu rozmanitá jídla. Žere kuřecí maso, vepřové i hovězí a pravidelně dostává ryby.“ Ty jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro zdraví důležité. Podstatným faktorem je zároveň i to, že Bobiho jídla nejsou kořeněná a neobsahují žádné konzervanty a syntetické přísady. „Myslím, že strava hraje v jeho dlouhověkosti důležitou roli,říká Becker. Ale dalším faktorem by mohlo být i prostředí, ve kterém žije.

Hrdinský pes daroval krev jinému psovi, aby mu zachránil život. Za „odměnu“ ho v útulku málem utratili

V hlavní roli genetika

Kanadský veterinář Peter Dobias doplnil, že nejen strava, ale i atmosféra má vliv na psa a jeho věk. Bobi totiž žije na venkově, chodí bez obojku, žije bezstarostným životem, pravidelně žere a má u sebe lidi, kteří ho milují. Samozřejmě velkou roli hraje i psova genetika, jež je bezpochyby skvělá. Ani to oba veterinární výzkumníci nepopírají. Ale jak sami řekli, dobrá genetika nutně neznamená úspěch. Genetické předpoklady musí být rozvíjeny a stimulovány, aby se jejich potenciál mohl rozvinout. Bobimu se zatím daří dobře a každý doufá, že to tak ještě dlouho bude.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]