Proč na někoho pes štěká a na někoho ne? Precizní čich a role vzpomínek, odpovídají veterináři

Fotografie: PROPOLI87 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pes je ve střehu kdykoli, když na jeho území vstoupí cizí člověk. Jde o silně teritoriální zvířata. Jakmile kterýkoli pes vrčí, dává najevo agresi, případně jen úzkost.

Někdy se ovšem stane, že začne radostně vrtět ocasem i tehdy, když se k němu přiblíží někdo úplně cizí. Proč vlastně psi reagují takto odlišně? Ví snad něco, co nám uniká? Často slyšíme, že pes nesnese blízkost zlého člověka. Jestli tomu ale tak opravdu je, na to vám nikdo jednoznačně neodpoví. Respektive neexistuje odpověď, která by platila pro všechny psy zcela univerzálně. Zkušení veterináři však v této věci už pár trendů vysledovali. Jaké to jsou?

Precizní čich a role vzpomínek

Psi mají 10 000krát silnější čich než člověk, i oblast mozku, která odpovídá za čich, je u nich mnohem větší. To je jen jeden z důvodů, proč si prakticky nedovedeme představit způsob, jakým vnímají okolní svět. S trochou výcviku dovedou psi rozlišit dvojčata, případně najít ztraceného člověk po očichání předmětu, který používal. Tato zvířata vás cítí na místě, kde jste se vyskytovali, i po několika hodinách. A to včetně dalších lidí, již tam byli s vámi.

Právě takto může váš pes doslova vycítit něco z cizí osoby a následně začít štěkat. Což by vás v zásadě nemělo nijak trápit. Zvíře může jednoduše cítit pach, který mu připomíná něco negativního z minulosti. Všechny jejich reakce vychází z předchozí zkušenosti. Proto nám to nemohou sdělit a my jsme odsouzeni k hádání. Právě to je důvod, proč si hodně lidí vybírá štěňata. Chtějí je sledovat od narození, aby pak znali všechny jejich zkušenosti.

Studium psychiky, kontakt s cizími

Chcete-li adoptovat již dospělého psa, je třeba jeho chování pečlivě sledovat a také analyzovat. Snadno lze totiž narazit na psa s problematickou povahou a psychikou. Pes spoléhá hlavně na čich, až potom na zrak. Někdy ovšem vrčí tehdy, když v nich vidí zvláštnost podobnou dřívější hrozbě. Jde například o výšku postavy, kousek oblečení nebo styl chůze. Právě proto často štěkají na někoho, kdo si nasazuje čepici nebo nese deštník.

malý pes na trávě
Fotografie: Pixabay

Když jste si skutečně jisti, že takový člověk vám není hrozbou, naučte svého psa zůstat v klidu. Můžete dotyčného požádat, aby se psem zkusil navázat kontakt. Jakmile zvíře strach překoná, nezapomeňte ho odměnit. V žádném případě ovšem psa netrestejte při selhání. Raději si vyhraďte delší čas na pořádné cvičení. Pokud pes na člověka štěká, není to hned důvod k pochybnostem o cizinci. Možná jen ucítil něco, co ho znejistělo.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]