Vzácné plemeno Ayam Cemani aneb slepice černá jako uhel

Když vyrazíte do obchodů, najdete zde buď žlutá nebo bílá. Existuje však ještě jeden unikát. Tím jsou černá vejce. Kde se berou? A kdo je snáší? Pokud si myslíte, že je to nemožné, opak je pravdou. Taková vejce skutečně mohou existovat. Samozřejmě v běžných velkých nebo v běžných domácích chovech je nenajdete. I když běžné slepice mohou snášet vajíčka která jsou různě velká, nebo jsou i bílá, černá nikdy nesnesou. To znamená jediné. Od běžných slepice černé vejce nejsou.

Unikátní druh kuřete

Jak vypadá kuře, tedy klasická slepice, to jistě víte. Charakteristikou je především celková kropenatost daného zvířete. Dále existují i jiné vyšlechtěné varianty, které už jsou přece jenom výjimečnější. Nic ale nemá na druh, který nese označení Ayam Cemani. Ten je patrně tím nejvýjimečnějším, který ve zvířecím světě existuje. Až zjistíte proč tomu tak je, nebudete se divit.

Dokonale černé kuře i slepice

V čem je druh Ayam Cemani tak výjimečný? Podívejte se na barvu a bude vám to na první pohled zcela jasné. Je jenom jedna jediná barva, která u daných zvířat jasně dominuje. A to je barva černá. Mají jak dokonale černé peřím, tak mají také dokonale černé oči, nebo i černý zobák. Na první pohled jde o zcela unikátní zvířata. A vzhledem k jejich dominující barvě je také jasné, kdo snáší ona černá vejce.

Za vše mohou geny

Jak je možné, že jak slepice, tak i kohouti mají dokonale černou barvu? Odpověď je v daném případě celkem jednoduchá. Za vše mohou geny. Stejně jako se ve zvířecí říši čas od času vyskytnou takzvaní zvířecí albíni, tak se může vyskytnout i slepice, která je dokonale černá. A pravděpodobně nepřekvapí ani to, že je mezi chovateli velmi žádaná. To se podepisuje také na její ceně. Pokud byste o ni projevili zájem, je v porovnání s klasickou slepicí podstatně dražší. To je celkem pochopitelná věc.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]