Záchranář našel 3 malá mláďata veverky, ale zachránit se je nepodařilo

Fotografie: MaxPixel

Záchranář zvířat zveřejnil na Instagramu příběh mláďátek veverky, která bohužel nepřežila. Vysvětlil, co dělat, pokud najdete opuštěné mládě.

Možná už jste někdy našli opuštěné malé kotě nebo vypadlého ptáčka z hnízda. Mláďátka, která opustila jejich maminka, mají jen malou šanci na přežití. Přesto se je můžete pokusit zachránit. Je však důležité vědět, co dělat. O svoji zkušenost se záchranou novorozených mláďat se podělil jeden uživatel na Instagramu a popsal, jak se v takové situaci zachovat.

Mláďata byla bez matky příliš dlouho

Tři malá opuštěná mláďata našel mladý muž na zemi. Jejich matka však byla v nedohlednu. Nejspíš byste chtěli mláďata vzít hned domů nebo na záchrannou stanici. Je však lepší nějakou dobu počkat, zda se k nim jejich maminka nevrátí. Potíž je v tom, jaký čas mamince k návratu pro mláďata dát. Jak vysvětluje muž ze záchranné stanice, tři novorozená mláďata se k nim dostala více než 24 hodin poté, co byla opuštěna.

Tak dlouho dal nálezce šanci jejich matce k návratu. Když je našel opuštěná i následující den, odvezl je záchranářům. Ti zjistili, že se jedná o mláďátka veverky sibiřské, jednoho z druhů létajících veverek. Ty se vyskytují především v severní Evropě a na Sibiři. Mají krásnou stříbrnou srst, dokážou přežít tuhé zimy a mezi nožkama mají blánu, která jim umožňuje bezpečně doplachtit ze stromu na zem.

Tyto tři veverky však byly velmi malinké, nebyly o moc větší než mince. Zachránit mláďata, která byla bez matky více než den, je však už velmi složité. Rychle totiž u nich dochází k dehydrataci i poklesu tělesné teploty. A v tomto případě, i když se ochránci opravdu snažili, vyčerpaná mláďata už nechtěla ani přijímat tekutiny a nakonec bohužel všechna uhynula.

Vyhledejte záchrannou stanici

Záchranář tak zdůrazňuje, že byste mamince měli nechat maximálně šest hodin na to, aby se k nim vrátila. Pokud víte, o jaký typ mláděte se jedná, pak si můžete zjistit, zda nejde o noční druh, jako v případě těchto veverek. Je jasné, že potom by se k nim matka vrátila spíše v noci než během dne. Je to tedy tak trochu na posouzení situace samotným nálezcem. Pokud si nevíte rady, vyhledejte záchrannou stanici, zavolejte jim a poraďte se, jak postupovat.

Sami se ani nepokoušejte bez odborné pomoci takto malá stvoření zachraňovat. Snažte se jim zajistit především teplo a co nejrychleji je dopravte k někomu zkušenému. Ničím je také nekrmte, mohli byste tak snížit jejich šanci na přežití. Tato tři mláďata svůj boj o život bohužel prohrála. Vážila jen necelé 4 gramy, zatímco dospělá létající veverka váží přes 100g.

Pokud jste milovníci zvířat a nezachránit opuštěné mládě by vám nedalo spát, využijte sítě záchranářských stanic. Ta je u nás poměrně hustá a jistě najdete v okolí někoho, kdo má se záchranou živočichů zkušenosti a opuštěných mláďat se ujme. U ptáčků si však dávejte pozor. Opeřené mládě už se totiž může vydávat na průzkumy mimo hnízdo. Přestože se může zdát ztracené, většinou je jeho maminka někde poblíž, ale kvůli vám se bojí k mláděti přiletět.

Zdroj: Djurbibeln