Na poli zachránil koně se svázanýma nohama. Zvíře mu poděkovalo nezapomenutelným způsobem

Fotografie: Joxemai / Creative Commons / Attribution 2.0

Divoký kůň měl svázané zadní nohy řetězem a byl vydán napospas smrti. Včas se však objevil zachránce. Podívejte se, jaké poděkování dostal.

Na světě už není mnoho míst, kde byste potkali stáda divokých koní – a v Evropě už vůbec ne. Přesto v Rumunsku, v deltě Dunaje, přežívá poslední populace koní, kterým nevládne člověk. Nejsou tu ovšem zcela vítaní a někteří lidé koním řetězy svazují nohy, aby jim znemožnili pohyb. Zvířata jsou tak odsouzena ke kruté smrti, pokud je někdo neosvobodí.

Kůň ležel na zemi se svázanýma nohama

Ve videu se můžete podívat na jeden z případů, kdy se jeden divoký kůň stal obětí člověka, který neměl dobré úmysly. Svázal mu řetězem zadní nohy a nechal ho napospas osudu. Pár ostatních koní postával poblíž chyceného přítele, ale neměli mu jak pomoci. Naštěstí byl poblíž záchranář a zároveň veterinář Ovidiu Rosu z organizace Four Paws a věděl, že musí okamžitě zasáhnout.

Zvíře není zvyklé na lidi, a tak když se veterinář blíží, znervózní a začne kopat. Ovidiu na něj mluví a aby ho uklidnil, přehodil mu opatrně přes hlavu vestu. To funguje, a tak může kleštěmi začít přestřihovat řetěz, kterým má kůň spoutané nohy. V záběru je vidět i krvavé zranění, jež mu těsný řetěz na kotnících způsobil. Kůň má nyní volné nohy, ale zůstává ležet.

Kůň ho v něžném gestu téměř políbí

Ovidiu se přiblíží k ostatním koním, kteří scénu zpovzdálí pozorují. Jeden z nich k němu přijde a přitiskne svůj čumák na jeho nos. Nádherné gesto, jímž mu děkuje za záchranu svého přítele. Osvobozený kůň se však stále nemá k tomu, aby vstal ze země. A tak mu společně s přítelkyní pomohou na nohy. Je viditelně zesláblý, ale zdá se, že se brzy vzpamatuje.

hříbě ležící v trávě
Fotografie: Freepik

Celý příběh koní žijících na tomto území se začal odehrávat před 400 lety, kdy tu mnoho svých koní zanechali Tataři. Ti zde pak zůstali žít ve volné přírodě. Nejde tedy o původní druh divokých koní, ale jsou to domestikovaní koně, kteří se ocitli zpět ve volné přírodě. Po roce 1989 jich však přibylo ještě více, když se rušila zemědělská družstva.

Podařilo se zachránit alespoň regulovanou populaci

To vedlo k velkému populačnímu boomu a v roce 2010 jich zde žilo již 1 500. Problém nastal ve chvíli, kdy se koně dostali do zákonem chráněného lesa Letea. Tady se nachází mnoho ohrožených druhů stromů i rostlin, a tak ekologové a úředníci rozhodli, že je potřeba populaci těchto koní zlikvidovat, protože dělali velké škody na ohrožených rostlinách.

Organizace Four Paws se zabývá ochranou divokých zvířat, a tak chtěli tomuto konečnému řešení zabránit. Navrhli tedy úřadům, že populaci koní budou kontrolovat. Pomocí antikoncepce by mohli snížit jejich počet na únosnou mez. Úřady s tímto návrhem souhlasili.

V roce 2017 tak bylo koní necelých 500. Řízená kontrola populace stále pokračuje, přesto se záchranáři musí často vypořádávat s případy svázaných koní. Určitě se jim však podařilo najít dobrý kompromis, aby volně žijící koně nebyli zabiti a umožnilo se jim zde žít, byť v menších počtech.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*