Zahrada bez slimáků a hlemýžďů. Postupy zkušených zahrádkářů zajistí maximální možnou úrodu zeleniny

Fotografie: Freepik

Pipláte se se semínky, sazeničkami a nedáte na svoji zahrádku dopustit, pak ráno spatříte na okousaných lístcích malých salátů, zeleniny nebo kytiček lesklý sliz.

Přesně tak, na zahradě jsou slimáci a hlemýždi! Stačí pár dnů a veškerá práce je vniveč, slimáci bleskurychle zlikvidují slaďounkou zeleninu, ale pochutnají si také na květinách. Co v takové chvíli dělat, dá se ještě něco zachránit? Vyzkoušejte přírodní způsoby, jak se těchto dotěrných malých tvorů zbavit!

Fotografie: Freepik

Noční návštěvníci

Slimáci jsou suchozemští plži, v tuzemsku se objevují druhy, jako jsou slimák popelavý nebo slimák největší. Hlemýždi patří mezi suchozemské ulitnaté plže, nejčastějším druhem u nás je hlemýžď zahradní. Na zahradě se vyskytují během noci, kdy se živí naklíčenou zeleninou, listy mladých salátů a zelí, jahodami nebo okrasnými rostlinami.

Nejčastěji se vyskytují ve vysoké trávě, nemají rádi slunce. Zásadní je pro ně vlhkost. Někteří pěstitelé se je snaží sbírat ručně, existují však také mnohem efektivnější a zcela přirozené metody, jak se jich zbavit.

Posekejte trávník

Při pravidelném sekání trávy a plení záhonů a zahrady se budou slimáci a hlemýždi zahradě vyhýbat. Stejně tak není dobré skladovat různý stavební materiál, jako jsou prkna, cihly a kameny v rozích zahrady. Ideálním úkrytem jsou také hromady větví, kam se tito plži schovávají před sluncem. Skrývají se tak současně před přirozenými nepřáteli, jako jsou ježci, ptáci nebo rejsci.

Fotografie: Freepik

Zalévejte ráno

Plži milují vlhkost, proto nepoužívejte automatické rozprašovače, ale dávkujte vodu přímo k sazenicím nebo rostlinám. Okolní půdu nechte zaschnout, případně cestičky mezi záhony můžete vysypat pilinami nebo pískem smíchaným s popelem. Dobře funguje jehličí nebo kávová sedlina z kávovaru, která plže odpuzuje. Navíc hradba ze sypkého nebo hrubšího materiálu funguje jako bariéra, skrz kterou slimáci a hlemýždi neprojdou.

Využijte skořápky od vajíček

Co dalšího výborně odpuzuje plže nebo znesnadňuje jim pohyb v terénu? Skořápky od vajíček! Nechte je usušit, poté je rozdrťte pomocí paličky nebo válečku a vysypejte jimi půdu v okolí sazeniček. Dodáte tak vápník do půdy a plži tuto nesnáz rozhodně nezdolají, protože nesnáší ostré hrany a hrubou texturu povrchu. Nezapomeňte pravidelně vysypávat nadrobené skořápky také do trávníku a pravidelně tento postup opakujte, aby se slimáci přemístili jinam.

Fotografie: Freepik

Přírodní prostředky pro likvidaci suchozemských plžů

Jaké přírodní prostředky použít, aby jejich vůně nebo chuť odradila slimáky a hlemýždě od návštěvy vašich záhonů? Zahradníci doporučují zasadit zeleninu a různé bylinky, jako jsou cibule, česnek, tymián, majoránka, řebříček nebo šalvěj.

Přírodní lapače

Dalším dobrým způsobem, jak se těchto protivných tvorů zbavit, jsou ekologické pasti. Na zelné listy nakrájejte plátky řepy, brambory, jablek nebo mrkve, poté je rozložte po zahradě. Nechte slimáky a hlemýždě nalákat na vůni, sesbírejte je a odneste do bezpečné vzdálenosti od svého pozemku.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]