Nesnesitelný zápach, který se linul ze sousedovy zahrady, donutil místní k nekompromisní akci

Fotografie: Minghong / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Psí výkaly jsou trvajícím problémem prakticky po celém světě. Že vás může stihnout trest a nepříjemná reakce okolí za jejich neuklizení na ulici, není nic nového. Zde se však jedná o zahradu.

A to dokonce zahradu majitele. Ano, i tento soukromý prostor se stal zdrojem prudké reakce. Exkrementy od psů nepřekvapí v parcích, na veřejném trávníku, na hřišti nebo na pláži. Jak se ale ukazuje, v některých částech světa je pečlivý úklid potřeba nejen na takto veřejném prostoru. Jeden Brit se velmi jasně dozvěděl, že má tuto povinnost i na své vlastní zahrádce. To všechno poté, co potřeba jeho psa rozzuřila okolní sousedy. Jaké podnikli kroky?

Zahrada plná zápachu

Všechno se stalo v městečku Durham na severovýchodě Anglie. Pes jednoho z místních se jednoduše vykonat potřebu na zahradě svého pána. Problém byl v tom, že po něm majitel neuklidil. Protože to nebyl jediný případ, kdy si pes ulevil „doma“, začal být zápach problémem i pro okolí. Prosby sousedů o důkladný zásah však nezabíraly. Okolní rezidenti proto svoje stížnosti začali směřovat rovnou na durhamské úředníky, aby zjednali jasnou nápravu.

„Ten smrad byl opravdu nesnesitelný,“ stěžovali si lidé také místním médiím. Úředníci proto zcela bez výčitek vyrazili do akce. Nejdříve z titulu své funkce nařídili majiteli zahrady všechno uklidit. Jen o týden později se však ukázalo, že exkrementy jsou stále na místě. Nejen to, dokonce jich ještě kvůli výkonnému psu přibylo. Majitel pozemku tak obdržel další upomínky, ani to s ním však nehnulo. Situace tak vypadala jako pouhé slepé snažení.

Byl z toho soud i pokuta

Nakonec se celá věc dostala až k soudu a pán psa byl potrestán. Nejenže mu bylo nařízeno uklizení, potřeba jeho psa mu přišla pěkně draho. Soud rozhodl o zaplacení pokuty ve výši 754 liber (20 191 Kč). V rámci takových prohřešků jde o poměrně kolosální obnos. Ukazuje se ovšem, že úředníci v Durhamu dostávají na nezodpovědné majitele psů stížností stále více. Jen za poslední rok se právě takových podnětů objevilo na 4 000.

Pokutu musí majitel psa zaplatit do 17. května. Psi jsou nedořešeným problémem v mnoha světových metropolích, ani Praha není výjimkou. Nejsou zde omezeni žádným systémem, počet čtyřnohých mazlíčků tu tak neustále stoupá. Kdokoli si tak může pořídit neomezený počet psů libovolného plemene. Je přitom omezen pouze dodržením ustanovení o sousedských právech, dále pak zdravotními a veterinárními předpisy. Regulace neexistují.

Problémy v matičce stověžaté

Česká metropole si tak s nezodpovědnými pejskaři neví rady. Nicméně u našich sousedů existují celkem civilizované modely, například ve Vídni. Jen v městské části Praha 4 je registrováno na 8 634 psů. Ročně tento obvod vyveze 220 tun výkalů, na odklízení vydá 6 milionů korun. Největší část naštěstí končí tam, kde má. Tedy v sáčcích a k tomu určených koších. Například v Nuslích jsou 4 tuny sebrány přímo z ulice pracovníky radnice.

psí hlava
Fotografie: Pixabay

Tedy externími, protože je třeba najmout externí službu. Paradoxně mohou psi volně pobíhat po ulicích, komunikacích i náměstích. Celkové statistiky města nejsou k dispozici, každá část si totiž tento problém řeší svou cestou. Potíže v tomto ohledu však hlásí prakticky všechny. Změnu legislativy ale chtějí hlavně ty v blízkosti centra, především Praha 2. Pohyb psů byl dříve omezen, v roce 2002 však limitace vypadla. Legislativa je obecně dosti nelogická.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*