Zahrádkáři radí, jak úspěšně pěstovat různé plodiny

Toužíte po dokonalé úrodě? Pokud ano, učte se od těch nejlepších. Naučte se zahradnické triky od těch zkušenějších. Uvidíte, že mnohdy stačí jenom pár drobností, změn a úprav a vaše rostliny budou velké, budou zdravé, budou silné a úrody bude tolik, že ji doslova nebudete stíhat sklízet.

Řepa

Rozhodli jste se pěstovat právě ji? Pokud ano, pamatujte na to, že není příliš náročná na péči. Ideální je zasadit ji spíše na menších záhonech. Vzdálenosti mezi řepou by měly být zhruba 15 – 20 centimetrů. Pokud ji navíc budete pravidelně zalévat a vyživovat minerálním hnojivem, bude se vám vše dařit lépe, než tušíte. Vhodné je také umístit řepu poblíž brambor a rajčat, díky čemuž se lze snadněji vyhnout plísním

Fotografie: DepositPhotos

Mrkev

Ta už je na našich zahradách přece jenom častější a tak se dá očekávat, že zahradnické triky s ní spojené využije více lidí. Po vysazení je třeba pravidelné, nejlépe potom denní zalévání. Když se začne klubat, je naopak na místě ji asi 14 dní nezalévat. Díky tomu začnou kořeny lépe putovat směrem do půdy, kde budou hledat vlhkost. Zajímavým trikem je i zalévání solným roztokem. Na 10 litrů vody stačí 1 lžíce soli. To by mělo podpořit růst.

Fotografie: DepositPhotos

Hrášek

Ten se stává poslední roky stále populárnější plodinou. A jaké zahradnické triky platí na hrášek? Zasejte ho na správné místo, nejlépe vedle hořčice. Uvidíte, že se vám může úroda klidně i zdvojnásobit. A kde by se nacházet nikdy neměl? Poblíž místa, kde rostou kopřivy.

Fotografie: DepositPhotos

Okurky

I ty jsou na našich zahradách poměrně časté. Pokud chcete velkou úrodu, je měsíc květen tím, kdy by se měly dostatečně zalévat. Hlavně na začátku měsíce. Jde o zahradnické triky, díky kterým docílíte velké úrody v pravý čas.

Také myslete na to, že pokud je venkovní teplota nad 30 stupňů, je kromě zalévání vhodný také jejich postřik vodou, aby si mohli dlouhodobě udržovat vlhkost. Toto lze vynechat v případě pěstování ve skleníku.

Fotografie: DepositPhotos

Cibule

Její pěstování je celkem jednoduché a měl by to zvládnout každý. Mezi hlavní trik patří to, že před zasazením je vhodné sazenici cibule namočit do vody, nejlépe na 24 hodin. Potom už ji stačí opatrně zasadit, jak jinak než do vlhké půdy. A jak na místo pěstování? Pokud to bude na záhoně, kde se zároveň nachází i mrkev, tak to bude jenom dobře.

Kopřiva

Proč ji pěstovat? Jelikož je to zajímavá bylinka, kterou využijete v kuchyni. Rozhodně to není plevel, jak si mnozí myslí. Navíc má kopřiva také svou ochrannou funkci a tak je na místě sázet ji hlavně k rajčatům, které díky tomu dokáže chránit před výskytem plísně. Navíc kopřivy, které nevyužijete, můžete posekat a dále je snadno využívat na kompostu.

Fotografie: DepositPhotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]