Zapomeňte na drahé, neúčinné, chemické přípravky na čištění podlahy, stačí jedna věc a bude jako nová

Máte linoleum, plovoucí podlahu, dlažbu, nebo třeba vinyl? Pokud ano, musíte čas od času setřít, aby byla vaše podlaha dokonale čistá. Kromě nezbytných nástrojů používá řada lidí také různé čističe, které koupí v drogerii. Ty jsou často velmi drahé, jsou plné nebezpečné chemie a jejich účinnost není vždy dokonalá. Přitom existuje něco mnohem lepšího. Stojí to pár korun a má to každý doma. O co se jedná?

Použijte úplně obyčejný ocet

Otevřete svou spíž nebo potravinovou skříň a vyndejte z ní láhev octa. Ten stojí v obchodě pár drobných a na čištění podlah je mnohem lepší volbou, než jakýkoliv kupovaný čistič. Je to dáno především tím, že má velkou kyselost. Jeho pH je zhruba 2,5. Právě tato vlastnost se pozitivně podepisuje na tom, s jakou silou dokáže rozpouštět různé usazeniny a nečistoty. I proto se používá třeba i na vodní kámen. Pro své složení má ale i velmi silné desinfekční vlastnosti. To znamená jediné. Váš domov bude nejenom dokonale čistý, ale bude také zcela bez bakterií. To vše jenom díky prostředku, který se běžně používá v kuchyni.

Pozor na to, jaký typ podlahy máte

Velkým kladem je celková univerzálnost octu. V podstatě ho lze použít na běžnou dlažbu, stejně jako na vinyl a běžné lino, nebo na takzvané plovoucí podlahy. Jediná podlaha, na kterou se nehodí, je ta klasická dřevěná. Zde jste odkázáni na použití specializovaných produktů. To jasně ukazuje i na celkovou využitelnost octu bez ohledu na to, kde bydlíte a jaké typy podlah doma máte. Je tím nejlepším pomocníkem, jak si poradit s eliminací nečistot na v podstatě jakémkoliv tvrdém povrchu.

Jak ho použít? Možností je několik

A jak ocet použít? Existují různé možnosti. Pokud chcete odstranit výraznější lokální skvrnu, je dobré dát čistý ocet do rozprašovače, nastříkat, potom nechat působit a následně vyčistit a setřít. Co ale v případě, že je vaším cílem vytřít podlahu při běžném úklidu? I tady je postup jednoduchý. Stačí dodržet optimální poměr dvou hlavních složek. Těmi jsou tyto:

  • 4 litry vody
  • 250 ml octu

Následně vše promícháte a máte k dispozici jednoduchý čistič podlah, do kterého namočíte mop nebo hadr a můžete začít vytírat. Díky tomuto poměru dojde nejenom k tomu, že plochu podlahy vyčistíte efektivně, ale také k tomu, že se nemusíte obávat jakéhokoliv zápachu. Pokud ho budete přesto podvědomě cítit, stačí podlahu na závěr ještě přetřít čistou vodou.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]