Zdánlivě obyčejná bolest v krku vyústila ve 12 let v kómatu. Jako dospělý prozradil, co vše viděl a vnímal

Fotografie: Depositphotos

Když si teprve dvanáctiletý Martin stěžoval na bolest v krku, málokoho by napadlo, že o něco později budou jeho rodiče muset čelit kruté skutečnosti.

Příběh jako z hollywoodského filmu, tak by se dal popsat osud obyvatele Jihoafrické republiky Martina Pistoriuse. Bohužel se ale nejedná o romantický scénář nebo komedii, spíše o drama až tragický film. Martin si jednoho začal po návratu ze školy stěžovat na bolest v krku, po návštěvě lékaře to bylo vyhodnoceno jako chřipka. Bolest ale neustupovala.

Diagnóza, na kterou nikdo nebyl připraven

Jelikož léky na chřipku nepomáhaly, navštívili rodiče s Martinem odborníka. Ten po testech diagnostikoval chlapci tuberkulózu a kryptokokovou meningitidu. Ihned zahájili léčbu těchto onemocnění, bohužel efekt se nedostavil. Martin začal velmi rychle slábnout, postupně ztratil schopnost mluvit a později se i přestal pohybovat. Podle webu Topky následně upadl do kómatu.

Rodiče nedostali jasnou odpověď na to, kdy nebo jestli vůbec se Martin někdy probere. Proto jej umístili do pečovatelského domu a rozhodli se čekat, netušili ale, že to bude trvat několik let. Martin, který má dnes téměř 50 let, později svůj stav popsal v knize. Na webu DailyMail uvedl také informaci, že skoro po celou dobu, co byl v kómatu, vnímal svoje okolí, nemohl ale reagovat.

Manžel ji odvezl do nemocnice s šílenými bolestmi zad. Zjistila, že přijela na poslední chvíli

Pocit naprosté bezmoci, ze které nebylo úniku

Martin podle svého vyjádření zhruba od 16 let začal vnímat, co se kolem něj děje, a v 19 letech už jeho mysl vnímala zcela vše. Dokonce byl po probuzení schopný říct i to, jaké pořady běžely v televizi během toho, co byl v kómatu. Byl si vědom dokonce i zoufalého stavu své matky, dodnes si pamatuje, jak mu jednoho dne řekla, že by si přála, aby již byl mrtvý. I přesto, že rozuměl jejímu přání, velmi ho tato poznámka zarmoutila.

Po 13 letech byl Martin převezen do jiného centra, zde odborníci zjistili, že je nejen schopný vnímat svoje okolí, ale také komunikovat za pomoci neverbální komunikace. Rodiče Martinovi pořídili počítač, který mohl ovládat za použití své hlavy a mysli. Martin se postupně začal vracet k normálnímu životu, poznal svoji životní lásku, oženil se a má syna. Nejde o jediný případ, kdy pacient tvrdí, že v kómatu vnímal vše, co se kolem něj děje. O podobném osudu mladé dívky, která byla roky vězněm vlastního těla, jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]