Zemřel nejvýznamnější český architekt, díky kterému dodnes obdivujeme mnohé ikonické dominanty

Fotografie: Alexander Batrakov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Ve věku 92 let zemřel uznávaný český architekt, jenž se proslavil především návrhem oceňovaného futuristického interiéru vysílače Ještěd.

V pondělí 20. května zemřel významný český architekt Otakar Binar. Byl zakladatelem inženýrské organizace SIAL. Nejvíce jej proslavil návrh interiéru pro hotel ve vysílači Ještěd. Jak uvádí TN, na návrhu hotelu spolupracoval s Karlem Hubáčkem. Podílel se rovněž na návrzích Kina Máj v Doksech nebo Obchodního domu Máj v Praze.

Byl zakladatelem organizace SIAL působící dodnes

„Ve věku 92 let zemřel architekt Otakar Binar, který se proslavil především jako autor interiéru hotelu Ještěd. Společně s Karlem Hubáčkem se také stal zakládajícím členem projektové inženýrské organizace SIAL. Mezi jeho další významné realizace v našem kraji patří také návrh interiéru kina Máj v Doksech nebo architektonická řešení Libereckých výstavních trhů,“ napsal ve vzpomínkovém oznámení na svém facebooku hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Otakar Binar se narodil 17. června 1931 v Jaroměři. V letech 1952–1958 vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Poté pracoval deset let v Krajském projektovém ústavu pro výstavbu měst. V roce 1968 založil SIAL, Sdružení inženýrů a architektů v Liberci. K jejich předrevolučním realizacím patřilo Kino Máj v Doksech, Vysílač na Ještědu, Obchodní dům Máj v Praze nebo Obchodní dům Ještěd.

V 79 letech zemřel milovaný herec z kultovních filmů, které diváci dodnes sledují několikrát ročně

Interiér se postupně vrací do své původní podoby

Právě interiér ještědského vysílače, včetně návrhů veškerého mobiliáře, Otakara Binara nejvíce proslavil. Vybavení interiérů bylo časem vyměňováno, jeho jednotlivé kusy jsou však většinou zachovány. Momentálně stále pokračují práce na obnově interiérů do podoby ze 70. let minulého století. Do původní okrové barvy tak bylo například uvedeno koženkové obložení stěn v salonku. Ta byla podobná té, kterou tehdy používala automobilka Škoda v interiérech svých aut.

Dalším zajímavým prvkem jsou také závěsná křesla ve tvaru vajíček, která se dochovala dodnes. V restauraci pak návštěvníci mohou stále obdivovat ještě původní bar. Díky dárcům se rovněž podařilo do interiéru vrátit alespoň repliky nábytku, který se fyzicky nedochoval. Za podíl na realizaci horského hotelu Ještěd obdržel Otakar Binar v roce 2008 Poctu hejtmana. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nečekaném úmrtí Vojtěcha Adama, jednoho z nejvýznamnějších vědeckých talentů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*