Česká filmová scéna už nebude stejná. Na ikonickou herečku lidé stále vzpomínají

svíčky
Fotografie: Freepik

Herecká legenda Městského divadla Zlín zemřela ve věku 89 let. Diváci ji ale znají především ze seriálů Četnické humoresky nebo Ranč U Zelené sedmy.

Do uměleckého nebe odešla před více než rokem ve věku 89 let Eva Matalová, jak uvedl deník Blesk. Po sobě zanechala jednu dceru a pět vnoučat. Tato herečka byla hvězdou moravských divadel. Od své první filmové role v roce 1959 se objevila v desítkách filmů a seriálů. Vždy se považovala za venkovskou herečku, a tak se objevovala spíše v menších rolích.

Většinu rolí odehrála na prknech Městského divadla Zlín

Eva Matalová absolvovala JAMU a svůj talent prokázala již za studií, když účinkovala v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Krátce působila ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a Horáckém divadle v Jihlavě. Většinu své profesní kariéry však strávila na prknech Městského Divadla Zlín. Zahrála si ještě po boku takových herců, jako byl Gustav Opočenský, Jan Libíček nebo Otakar Moučka. Celkem za svou kariéru ztvárnila 220 divadelních rolí.

Mezi její významné divadelní role patří ztvárnění hlavní postavy v inscenaci Dům Bernardy Alby z roku 1986. Její poslední a nezapomenutelnou rolí byla ta v Městském divadle Zlín, kde ztvárnila postavu Irmy Gabrhelové v inscenaci Žítkovské bohyně v režii Doda Gombára z roku 2014. V posledních letech se stáhla do ústraní, ale dění v divadle stále aktivně sledovala a podporovala.

Česká filmová scéna schytala další ránu. Nenahraditelný herec a dabér zemřel v pouhých 54 letech

První snímek natočila v roce 1959

Před filmovou kameru se postavila poprvé v roce 1959 v krátkém filmu Pětikoruna. Od té doby se objevila v desítkách filmů a seriálů, především pro děti a mládež. Sama se však vždy považovala za venkovskou herečku a její možnosti před kamerou byly rovněž omezeny po roce 1968, kdy byla vyloučena z komunistické strany.

divadlo
Fotografie: Freepik

Diváci ji mohli vidět v seriálech Ranč U Zelené sedmy, Četnické humoresky, Vyprávěj nebo Strážmistr Topinka. Objevila se také ve filmech Tvář za sklem, Početí mého mladšího bratra nebo 3 sezóny v pekle. Její poslední filmová role byla ve filmu Domácí péče z roku 2015, kde si zahrála po boku Aleny Mihulové. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nedávném úmrtí zlínské herečky Dany Klášterecké-Hradilákové.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]