V úctyhodném věku 95 let zemřela česká filmová legenda, která za sebou nechala bohaté kulturní dědictví

Fotografie: Michal Louč / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Po krátké a těžké nemoci zemřel český filmový režisér a spisovatel, zanechávaje za sebou bohaté kulturní dědictví, které ovlivnilo generace diváků a čtenářů.

Ve věku 95 let zemřel 22. srpna v Praze režisér Jiří Hanibal. Smutnou zprávu oznámila veřejnosti jeho dcera Jana. Rozloučení s mužem, který se proslavil především svými filmy zaměřenými na děti a mládež, proběhne v rodinném kruhu. Tento velký muž zanechal za sebou rozsáhlé dílo, které bude i nadále inspirovat filmové tvůrce, spisovatele i diváky.

Jeho dílo je svědectvím o porozumění lidské povaze

Jiří Hanibal se narodil 18. února 1929 v Táboře. Po absolvování gymnázia se vydal na dráhu filmového umění a v letech 1948 až 1953 studoval obor režie na pražské FAMU. Po ukončení studia působil podle webu Novinky jako odborný asistent. Během 50. let pracoval jako asistent režie a pomocný režisér u ikon československé kinematografie, jako byli Martin Frič, Vojtěch Jasný a Karel Kachyňa.

V roce 1960 nastoupil do Filmového studia Barrandov, kde se jeho kariéra začala rychle rozvíjet. Hanibal natočil celkem 25 celovečerních filmů, z nichž mnohé se staly nedílnou součástí české filmové historie. Jeho nejznámější dílo, film Dědeček, Kylián a já, který režíroval, získal podle webu CNN řadu mezinárodních ocenění.

Česko i Slovensko zasáhla těžká rána. Oblíbený televizní a filmový herec zemřel ve věku 71 let

Měl jedinečnou schopnost vyprávět silné příběhy

Kromě zmíněného Dědečka, Kyliána a já natočil řadu dalších významných snímků, mezi které patří například Kapr, Velké trápení, Údolí krásných žab, Neohlížej se, jde za námi kůň nebo Levé křídlo. Jeho filmy byly oceňovány pro citlivý přístup k dětským protagonistům, realistické ztvárnění příběhů a schopnost oslovit mladší publikum.

Po roce 1989 se Jiří Hanibal plně věnoval literatuře. Napsal více než 20 románů, které se zabývaly jak historickými tématy, tak současností a nedávnou minulostí. Mezi jeho historické romány patří například Úděl královský, Král a císař nebo Dlouhá noc nad městem. O další smutné zprávě z filmového světa jsme čtenáře deníku SvětKreativity informovali nedávno, to když zemřel scenárista Robert Towne.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*