Zemřela hudební ikona 60. let. Na vrcholu znal její legendární písně celý svět

Fotografie: Alexander Batrakov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V 80 letech odešla do uměleckého nebe obdivovaná zpěvačka, herečka a spisovatelka, která se proslavila jako nejvýraznější představitelka oblíbeného hudebního stylu.

Zemřela kulturní ikona 60. let, Françoise Hardy. Nejvýraznější představitelka populárního stylu yé-yé, který se v 60. letech šířil Evropou. Její hudební kariéra trvala více než 50 let a byla zařazena do žebříčku mezi 200 nejlepších zpěvaček všech dob. Podle TN potvrdil smutnou zprávu její syn Thomas Dutronc. Hardy v 80 letech podlehla rakovině, která jí byla před dvaceti lety diagnostikována.

Většinu textů si psala sama

Françoise Madeleine Hardy se narodila 17. ledna 1944 v Paříži. Proslavila se jako interpretka melancholických sentimentálních balad a v 60. letech se stala vůdčí postavou hudebního stylu yé-yé. Ten se rozšířil v kontinentální Evropě a zahrnoval především mladé zpěvačky. Texty písní obsahovaly zpravidla nevinná témata týkající se dospívání.

Hardy však mezi dívkami vynikala i tím, že si písně psala sama. Nesnažila se napodobovat americký rokenrol a její písně byly vždy melancholické. Jejím prvním hitem byl Tous les garçons et les filles, následovaly hity jako Mon amie la rose, Comment te dire adieu? a L’Amitié. Zpívala hned v několika jazycích a brzy se proslavila i za hranicemi Francie.

Ve věku nedožitých 74 let zemřel vrcholový český sportovec, který si svými úspěchy získal srdce celé země

Zahrála si také v několika filmech

Její hudební kariéra pokračovala i v následujících desetiletích. Na kontě má také několik filmových rolí, herectví se však nikdy nechtěla naplno věnovat. Jak uvádí Wikipedie, Hardy byla známá svou plachostí a rezervovaností. Rozhodně se nechovala jako celebrita. Ve své autobiografii i rozhovorech otevřeně mluvila o svých bojích s úzkostmi, pochybnostmi o sobě, osamělostí i komplexem méněcennosti.

V roce 1981 se stal jejím manželem Jacques Dutronc, s nímž měla jediného syna, který se rovněž živí jako hudebník. Loni ji magazín Rolling Stones zařadil mezi 200 nejlepších zpěvaček všech dob. Françoise Hardy zemřela na rakovinu, s níž bojovala dlouhá léta. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nečekaném úmrtí. Manažer známého divadla zemřel v pouhých 49 letech.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*