Takovou ránu Česko nezažilo od smrti Libušky Šafránkové. S posledním rozloučením pomůže Česká televize

Fotografie: Václav Zouzalík / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jedna z nejvýznamnějších českých hereček zemřela 13. ledna ve věku 85 let. Ztvárnila řadu nezapomenutelných rolí. Poslední rozloučení bude živě přenášet Česká televize.

Jana Hlaváčová patří k nejvýznamnějším českým herečkám. Desítky let působila v Národním divadle. Po revoluci zakotvila v Divadle na Vinohradech. Objevila se také v řadě filmů, seriálů a televizních inscenací. Národní divadlo jí v pátek vzdá poctu vypravením posledního rozloučení, které je určené pro veřejnost. Diváci budou moci průběh sledovat v přímém přenosu.

Desítky let působila v Národním divadle

Jana Hlaváčová se narodila 26. března 1938 v pražské Libni. K zájmu o divadlo ji přivedl otec, který sám byl nadšeným ochotníkem. Po maturitě vystudovala DAMU a první filmovou roli získala ještě na studiích. První léta strávila v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Od roku 1965 se pak stala členkou Národního divadla. Zažila jeho slavnou éru a stala se jeho neoficiální první dámou. „Jana Hlaváčová byla v Národním divadle první herečkou a rozhodující osobností inscenací několika generací vynikajících tvůrců,“ uvedl Novinkám ředitel ND Jan Burian.

V roce 1990 však Národní divadlo opustila krátce poté, co se k odchodu kvůli neshodám s vedením rozhodl její manžel Luděk Munzar. Po několika letech na volné noze zakotvila v Divadle na Vinohradech, kde ztvárnila také řadu nezapomenutelných rolí. Za účinkování ve hře Křehká rovnováha získala v roce 1996 cenu Thálie. Objevila se například v představeních Donaha!, Smutek sluší Elektře nebo Kráska z Leenane.

Veřejnost se s ní rozloučí v Národním divadle

První televizní roli dostala v úspěšné filmové komedii Zdeňka Podskalského Kam čert nemůže, kde si zahrála Mefistofelu, průvodkyni Čedoku. Od 70. let hrála v kostýmních úlohách, kde ztvárnila řadu historických osobností, například Boženu Němcovou ve Veronice nebo manželku Leoše Janáčka v životopisném snímku Lev s bílou hřívou. Později se objevovala hlavně v komediích. Diváci si ji jistě pamatují ze série o Básnících, kde si zahrála energickou sestru Toničku.

svíčky na hřbitově

Ve věku 75 let zemřel oblíbený herec, kterému přezdívali král filmových ocenění

Objevila se také v celé řadě televizních inscenací. Věnovala se dabingu i pedagogické činnosti. „Národní divadlo ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech vypraví poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou v pátek 26. ledna v 11:00 z jeviště historické budovy Národního divadla za účasti veřejnosti,“ uvedl podle iDnes mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Poslední rozloučení bude živě vysílat i Česká televize.

Přestože po revoluci z Národního divadla odešla, její přínos na této scéně rozhodně nebyl zapomenut. Dostane se jí stejné pocty jako jejímu manželovi, Luďku Munzarovi v roce 2019. Jana Hlaváčová zemřela v sobotu 13. 1. ve věku 85 let. Na SvětěKreativity jsme informovali také o úmrtí Pavla Vondry, herce a dabéra, který zemřel v pouhých 54 letech.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]