Vše začalo, když hledala pozemek pro stavbu domu. Na jednom z nich totiž objevila staré vyřazené vagóny, které zde po odstavení už jen chátraly.
Asi málokoho by napadlo udělat to, co Mandy. Když uviděla staré hnijící vagóny, napadlo ji, že by se mohl některý z nich zrenovovat a pak by mohl sloužit jako místo k bydlení. O osm let později se tato myšlenka stala skutečností. A není to jen samotný dům, ale i místo, na kterém je postaven, co z něj dělá naprosto unikátní místo k životu.
Bylo to úplně něco jiného, než původně hledala
Mandy vypráví, že vagóny si prý našly ji. Ona nikdy nic takového nehledala, ale stalo se. Původně chtěla bydlet v běžném domě u pobřeží. Život ve vagónu je tak něco, co bylo naprosto mimo její původní představy. Nevypadá však, že by litovala. Výhled na zvlněnou zelenou krajinu, který z domu má, je totiž dechberoucí.
S bývalým manželem tehdy od železnice odkoupili dva tyto staré vagóny a pustili se do jejich renovace. Nebylo to však nic jednoduchého, stálo je to hodně času a práce. Výsledek však stojí za to. Nečekejte žádný moderní styl bydlení, Mandy chtěla zachovat ducha těchto krásných starých vagónů, včetně detailů.
Chtěli zachovat všechny dobové prvky
Co jen trochu šlo nechat odhalené, to rozhodně nezakrývala. Je tedy vidět celý železný podvozek vlaku a v zadní části domu ponechala i vagónové připojovací zařízení. Vyměnit rozbitá atypická okna vlaku také nebylo nic jednoduchého. Vagón dostal kabátek v červenohnědé barvě, zatímco okenní rámy a dveře jsou natřeny krémově bílou.
Interiér domu si také zachovává charakter doby. Dřevěné obložení, masivní kožená křesla a nádherná stará litinová kamna přímo vybízejí k útulnému lenošení. Interiér je vyšperkovaný do posledního detailu, včetně starých vypínačů a zásuvek. Těžko uvěřit, že původně byl vagón doslova plný odpadků, prachu a vlhkosti, která léta pronikala dovnitř skrz nefunkční střechu.
Měli zkušenosti z renovací lodí
Mandy s manželem se však tvrdé práce nebáli. Již v minulosti zrenovovali několik starých lodí a jachet, s vagóny však žádnou zkušenost neměli, ale motivace tu byla veliká, protože milují staré věci a to, když jim mohou vrátit život. Věděli, že to bude obrovská výzva, ale povedlo se jim to opravdu na jedničku.
Přestože se jedná o úzký, zato ale dlouhý prostor, podařilo se jim z půdorysu vytěžit maximum. V zadní části vagónu se nachází ložnice, před ni se věšel veliký šatník na ukládání věcí. Poté následuje obývací pokoj a v přední části pak nádherná kuchyně. Toaleta s koupelnou však mají své místo mimo vagón. Vše bylo zrenovováno s velkým citem.
Interiér nese stopy původního účelu
I v interiéru se snažili zachovat maximum původního. Stěny vagónu zbrousili jen jemně, chtěli stále nechat vynikat stará vyražená čísla i jiné značky, které se na obložení vagónu nacházely. Střecha jim pak dala nejvíce práce. Byly to hodiny a hodiny s rukama nad hlavou, kdy Mandy brousila a tmelila každou netěsnost, jen aby se střecha mohla zachovat.
Jak sama říká, její dům vykládá příběh starých časů, který najdete v každém detailu. Poslední, co zbývá, je přivést do domu teplou vodu, pak to, podle Mandy, bude skutečný a plnohodnotný domov s úchvatným výhledem do nádherné krajiny. Ve videu se můžete podívat a sami posoudit, jak se tato proměna povedla.
Zdroj: Livingbiginatinyhouse
Napište komentář