Muškáty jsou mezi mnoha ženami velmi oblíbené rostliny. Péče o ně není nijak složitá a dokonale dozdobí kdejaký parapet, terasu nebo balkon. Nevíte si rady s množením muškátů? Poradíme vám, jak v těchto dnech rozšířit svou pěstitelskou základnu! Na jaře se tak budete těšit z mnoha pestrých kvítků. Je to velice snadné.
Množení muškátů krok za krokem
Nyní postupujte dle následujících rad:
- K ruce si vezměte klasické nebo zahradnické nůžky a odstřihněte několik mladých řízků z vrchu muškátů.
- Poté odstraňte z řízku všechny listy a ponechte jen ty, které jsou nahoře. Stonek pak seřízněte diagonálně.
- Nyní si k ruce vezměte květináč s vhodným substrátem a zasaďte do něj připravený řízek muškátu. Nádoba by měla být o objemu alespoň 400 ml a musí obsahovat drenážní otvor na dnu.
Tento postup je vhodný zejména u rostlin zralých a dospělých, které již vlastníte několik let. U mladých muškátů se řízkování poněkud liší.
Řízkování mladých muškátů
Muškáty, které máte doma jen dva roky a méně zase množte tímto způsobem:
- Odstřihněte asi 1 cm rostliny od vrchu muškátu.
- Také odstraňte spodní lístky jako v předchozím případě.
- Zasaďte rostlinu do vhodného substrátu.
Dobré je řízky před výsadbou namočit do roztoku s vitamínem C. Tak zlepšíte imunitu rostliny a připravíte ji na zdárné zakořenění.
Jak se o muškáty starat obecně?
Pokud máte zájem o pěstování muškátů a jste úplným začátečníkem, poradíme vám také v této oblasti. Soustřeďte se na tyto faktory:
- V první řadě vyberte vhodné umístění muškátů. Dařit se jim bude jednoznačně na stanovišti, kde je dostatek slunečního svitu. Proto se jim zpravidla daří na balkonech a terasách.
- Muškátům také vyhovuje teplé prostředí. Pakliže zaznamenáte mrazíky a pokles teplot, umístěte je do interiéru. Na podzim a v zimě je tedy budete mít doma.
- Myslete i na pravidelnou zálivku rostlin, a to ideálně odstátou nebo dešťovou vodou. Frekvence zalévání se pohybuje cca jednou denně (ráno či večer). Pozor ale na přelití, aby muškáty nechytily plíseň.
- Jarní a letní měsíce jsou vhodné pro hnojení muškátů speciálními přípravky s vyšším obsahem fosforu. Hnojivo používejte cca jednou týdně. V zimních a podzimních měsících mají rostliny období klidu, proto jim žádná hnojiva nedodávejte.
- Seschlé květy u muškátů pravidelně odstraňujte, aby mohly bujet ty další čerstvé.