Pokud doma pěstujete orchideje, jistě čas od času přemýšlíte, jak jejich růst i květ podpořit. Tyto květiny jsou mezi lidmi velmi oblíbené pro svou krásu a pestrobarevnost. Dokážou interiér doslova rozzářit. Abyste nemuseli utrácet za drahé produkty, můžete vsadit na hnojiva čistě přírodního rázu, která si snadno připravíte z levných a dostupných surovin.
Dokonalý vzhled orchidejí díky bramborovým slupkám
Každá správná hospodyňka má doma vždy po ruce alespoň pár brambor. Až příště budete pro rodinu chystat chutnou bramborovou kaši, nebo třeba domácí hranolky, nevyhazujte bramborové slupky. Ty totiž dobře poslouží k výrobě účinného hnojiva na orchideje.
Slupky vložte do hrnce, přelijte dostatečným množstvím vody a přiveďte na středním plamenu k varu. Poté sporák vypněte a nechte tekutinu vychladnout pod poklicí. Až bude studená, výluh přeceďte do džbánku a zalévejte jím své milované orchideje. Frekvence zálivky je jednou za patnáct dní. Odvar lze uložit v lednici na 14 až 20 dní, poté je potřeba zhotovit čerstvý.
Banánová slupka dodá potřebné minerály a podpoří kvetení
V momentu, kdy vaše orchidej přestala kvést, nejspíš bude potřebovat doplnit fosfor. Ten jí dodáte jednoduše tak, že si připravíte banánové hnojivo. Banánovou slupku pokrájejte na malé kousky, vložte do velké sklenice s litrem čisté vody a nechte v chladničce louhovat asi 48 hodin.
Poté tekutinu sceďte a nařeďte před hnojením ideálně s dešťovou vodou v poměru 1:1. Výluh je možné používat dle potřeby, nahradí plně zálivku, a ještě k tomu dodá potřebné minerální látky. Zhruba po týdnu je nutné tekutinu vylít a vytvořit novou.
Česnek jako skvělý pomocník při růstu orchidejí
Orchideje vzpruží mimo jiné i obyčejný česnek. Výluh připravíte jednoduše z tří až čtyř stroužků česneku a jednoho litru čisté vody. Vše svaříte v malém hrnci a necháte vychladnout.
Česnekové stroužky nechte ve vodě zhruba jeden až dva dny, aby bylo hnojivo dostatečně výživné. Následně roztok sceďte a rostlinu zalévejte asi jednou měsíčně.
Kvasnice nejen na zahradní plodiny
Řada zkušených zahrádkářů bude znát zcela jistě hnojivo vytvořené z kvasnic, tedy respektive z droždí. I to dodá orchidejím mnoho důležitých vitamínů a minerálů.
Standardně se používá k podpoření růstu rajčat, nebo okurek. Snadno si jej vytvoříte smícháním deseti gram suchého droždí s litrem dešťové, nebo odstáté vody. Přidáte do roztoku i lžíci cukru a máte hotovo. Směs je dobré nechat fermentovat několik hodin a poté ji můžete použít k hnojení svých pokojových rostlinek.
Všeobecné tipy, jak pečovat o „královny rostlin“ tedy orchideje
Orchideje nevyžadují zvláštní péči, když budete myslet při jejich pěstování na pravidelnou jednotýdenní zálivku a občasné přihnojování, odmění se vám překrásnými pestrobarevnými květy.
Důležité je rostlinám tohoto typu dopřát dostatek světla, které potřebují zejména kořeny. Proto je vhodné orchideje pěstovat v průhledných květináčích.
Úvodní Fotografie: Pixabay