Na listech okurek už se neobjeví žluté skvrny. Záchrana potenciálně ztracené úrody 2023

Fotografie: Pollinator / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mít vlastní zahrádku se obecně velmi vyplácí, nota bene v krizových dobách. Natrháte si snadno vlastní bylinky, rajčata či jinou zeleninu. A u všeho víte, co v tom je.

Samozřejmě takový krok vyžaduje předchozí práci, současně při něm vyvstává hodně otázek. Například proč žloutnou listy okurek. Je to kvůli přílišnému horku? Může ze to nějaký škůdce nebo plíseň? Jak tomu předejít nebo to odstranit? A má to nějaký vliv na to, jak kvalitní bude vyrostlá zelenina? Žlutá barva často pokrývá celé listy, někdy se objevují i malé hnědé skvrnky. Jakmile listy uschnou, znamená to žádné okurky.

Odkud se vlastně berou?

První příčinou je nedostatek světla, kvůli kterému zpravidla žloutnou listy rostlin uvnitř záhonů. Je to naprosto normální jev, účinným zákrokem je jednoduše odříznout ty postižené. Dalším zdrojem jsou škůdci, nejčastěji drobný roztoč sviluška. Ta z rostlin vysává všechny šťávy, takže listy začnou žloutnout a celkově usychat. Proti svilušce vám mohou pomoct jak chemické přípravky, tak i některé lidové postupy.

Může jít také o nedostatek či přebytek vlhkosti. Abyste tomuto projevu předešli, zalívejte záhony 2–3krát týdně. V případě příliš horkého léta každý den. Nepočítejte ovšem s pomocí deštivého počasí.

Houby a škoda na kořenech

V mnoha případech jde také o následek houbového onemocnění. Poznáte to podle rezavých skvrn na vršcích listů. Rostliny budou celkově letargické a ani pečlivé zalévání už nepomůže. Stejně tak se může jednat o mechanické poškození kořenového systému. Dá se tomu předejít tím, že sazenici zasadíte ve fázi prvních dvou pravých listů. Jakýkoli plevel pak nevytrhávejte, ale řežte u samého kořene.

okurka list
Fotografie: Pixabay

Jak postupovat při zežloutnutí listů?

V první řadě neotálejte. Lze si koupit chemické postřiky, otázkou je však jejich bezpečnost a vliv na zdravotní stránku plodů. Lze ovšem použít domácí postupy.

Mléko a mýdlo: Do 10 litrů vody nalijte 1 litr mléka. Přidejte ještě 30 kapek jódu a 20 gramů běžného mýdla na praní. Tímto roztokem rostliny ošetřete každých 10 dní.

Chléb a jód: Bochník chleba namočte do 10 litrů vody a přidejte ještě sklenici jódu. Nechte odstát přes noc. Litr tohoto koncentrátu pak nařeďte v 10 litrech vody a okurky tím zalévejte každých 14 dní.

Kefír: Jakmile se jen objeví první náznaky žloutnutí listů, zřeďte v 10 litrech vody 2 litry kefíru. Rostlinu tím postříkejte. Pro urychlení efektu můžete přidat 1 šálek cukru.

Výhodnost těchto postupů a co přesně jsou svilušky

Kromě chemické nezávadnosti a jednoduchosti lze všechny zmíněné metody použít také jako prevenci. Jejich použití totiž nebude mít negativní důsledky ani tehdy, pokud se žluté listy neobjevily, ani na ně nedojde.

Svilušky jsou drobní roztoči, kteří často útočí na venkovní i pokojové rostliny. Nejlépe se jim daří během horkého a suchého počasí, tedy v létě. Největší škody páchají hlavně ve sklenících, protože teplota je zde vysoká po celý rok. Najdete je proto na okurkách, rajčatech, paprikách, případně oleandru. Zasahují však i chmelnice nebo kukuřičná pole. Měří jen 0,5–0,7 milimetru a pod lupou nebo mikroskopem vypadají jako drobní pavoučci.

Zdroj: Sovkusom

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*