10 signálů, které Vás upozorní na blížící se infarkt až měsíc dopředu

Většina lidí vám řekne, že infarkt může přijít znenadání. Částečně je to pravda, jelikož konkrétní den, hodinu nebo také minutu nebude znát nikdo. Zároveň ale musíme říci, že až na výjimečné případy nedojde k tomu, že by zdravého jedince postihl. Vždy se tělo snaží dávat najevo, že s ním není něco v pořádku. Kdo bude tyto signály sledovat, může zjistit, že se infarkt, ale i jiná zdravotní komplikace blíží. Podívejte se s námi na to, jaké věci je třeba pozorovat.

Mnoho infarktů končí fatálně

Že je infarkt opravdu velkým rizikem, to jasně ukazují i aktuální statistiky. Když budeme konkrétní, můžeme se podívat na jednu z posledních, která přišla z Velké Británie. Ta ukazuje, že ročně zde na problémy se srdcem zemře až 160 000 lidí. Je tedy jasné, že tyto problémy rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Když si budete všímat jednotlivých signálů, můžete včas odhalit, že se něco děje. Poté můžete řadu věcí změnit, nebo být alespoň pod dohledem lékaře. A o jaké věci a o jaké signály se jedná?

Sledujte své srdce

Jedná se o nejdůležitější sval v těle a tak je na místě věnovat mu dostatek pozornosti. Sledujte, zda vaše srdce funguje správně. Jak poznáte, že tomu tak není? je to například bolest na hrudi, ale může to být třeba i dušnost. Stejně tak to může být kolísání tepu, který je jednu chvíli vysoký a druhou chvíli nízký. V podstatě cokoliv co se vymyká standardu je jasnou ukázkou toho, že se něco děje. Proto nezapomeňte – při jakýchkoliv těchto signálech raději navštivte lékaře.

Máte dostatek energie?

Je jasné, že pokud máte fyzicky náročnou práci, nebo aktivně sportujete, budete se večer cítit unavení. To je něco zcela běžného. My máme na mysli situaci, kdy běžně jíte, váš život není až tak aktivní a přesto se cítíte jakoby bez energie. Nemáte sílu na celou řadu věcí a nic se vám nechce. I to může být příznakem toho, že se v budoucnu objeví infarkt, nebo jiný zdravotní problém.

Všímejte si bolestí na vaší hrudi

Nemusí to být jenom typická bolest na hrudi, kterou jsme popisovali v souvislosti s problémy se srdcem. Může se jednat i o bolesti, které se mohou rozšiřovat do oblasti krku, nebo i čelisti, stejně jako zad. Velmi často dojde k tomu, že dané místo na pár vteřin takzvaně „zatuhne“. To je příznak určitých problémů, které je dobré řešit s lékařem.

Potíte se více než obvykle

V tomto horku se potí každý, to není nic výjimečného. Co když ale dochází k tomu, že se potíte v podstatě stále? Bez ohledu na teplotu, a to i v klidovém režimu? Opět známka toho, že vám může v budoucnu hrozit infarkt.

Je vám nevolno

Ne z jídla, ne z tepla, nebo z toho co vidíte či cítíte. Může dojít k tomu, že se u vás objeví nevolnost bez jakékoliv příčiny. Když z toho vyloučíte i možnou nervozitu nebo obavy z důležité události, je to přinejmenším zvláštní. I to je důvodem, proč byste se měli znepokojovat.

Bolí vás břicho

Opět je třeba rozlišovat, zda se nejedná třeba o bolest z hladu, nebo se nejedná o bolest spojenou s konzumací velké porce jídla. Pokud ani jedno není důvodem a břicho vás často bolí, je třeba být na pozoru. Rozhodně se nejedná o standardní běžnou věc.

Objevuje se bolest mezi lopatkami

Nejde o běžnou bolest zad, kterou zná každý. Tato konkrétní se objevuje výše. A to v oblasti mezi lopatkami. Zde se může objevit znenadání, stejně jako může dojít k tomu, že se sem takzvaně přesune z oblasti hrudníku.

Může se vyskytnout dušnost

Když není na vině prostředí, nebo jiné vnější vlivy a dušnost se objevuje, buďte na pozoru. I to může být známkou toho, že může dojít k infarktu. Někdy hned, jindy třeba až později.

Trpíte závratí

Když vylezete do velké výšky a trpíte závratí, tak rozhodně nejde o nic neobvyklého. Když ale máte závratě z ničeho nic, už to běžné není. Může to ukazovat právě na možné problémy, které souvisí s výskytem infarktu.

Psychické problémy

Objevují se u vás pocity úzkosti, deprese, nebo máte velmi často z něčeho obavy a strach? Problémy nemusí být nutně jenom ve vaší hlavě. To pouze vaše tělo naznačuje, že byste měli mít obavy z něčeho jiného, co s vaším zdravím souvisí.

Rychlejší dýchání

Váš dech není hluboký, ale objevuje se zrychlené dýchání? Po fyzické námaze a aktivitě je to pochopitelné. Když však jenom sedíte nebo ležíte a musíte rychle dýchat, už to tak běžné rozhodně není. Pozor na to.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]