11letá Sofie dostala porotu: Má skrytý talent jako jediná na světě. Předvedla číslo, kterým zaskočila celý sál

Fotografie: Encho Keryazov / Creative Commons / Attribution 2.0

Teprve 11letá holčička ukázala, že nemá jen pěvecký talent, ale ovládá i tradiční pěveckou techniku jódlování jako profesionál.

V ukrajinské verzi známé talentové soutěže, Ukrajina má talent, se tentokrát objevila Sofie Shkidchenko z Kyjeva. Porotu chtěla ohromit něčím, co se na moderních pódiích vidí jen málokdy. Má totiž propracovanou techniku tradičního jódlování. Jde o zvláštní typ zpěvu, který pochází z Tyrolských Alp a původně sloužil k dorozumívání horalů a pastevců na rozsáhlých pastvinách a kopcích. Později se však zpopularizoval a dostal se i do amerického country stylu.

Zpívá už od svých pěti let

V úvodním medailonku na sebe Sofie prozradí, že trénuje zpěv od pěti let. Profesionálně se mu však věnuje jen pár let. Maminka ji velmi podporuje. A obě spojily to, co je baví. Sofie zpívá a maminka ji natáčí. Vytváří tak společně zábavné videoklipy, které její maminka dává na sociální sítě. „Je velmi talentovaná, proto se jí snažím dát všechno, co je možné. Talent je talent a podle mě je hřích, když se nerozvíjí,“ myslí si matka.

Sofie již vstupuje na pódium a je oblečená v tradiční tyrolské zástěře a krátkých šatech, na nohou má boty, které připomínají typické dřeváky. Pozdraví se a jeden z porotců se jí zeptá: „Myslíš, že bys mohla tuto soutěž vyhrát?“ Sofie sice tichým, ale sebevědomím hláskem odpoví: „Umím jódlovat a to nemůže dělat každý.“ Porotci se smějí a povzbudí ji, aby tedy předvedla, co umí.

Porotkyně se prý v duchu přenesla do Alp

Vybrala si pro vystoupení píseň, kterou nazpíval Angličan Frank Ifield. Tato píseň mu vynesla přezdívku „jódlující kovboj“ a podařilo se mu tuto tradiční techniku popularizovat i v country stylu. Sofie tedy začne zpívat a hned je jasné, že se bude hodně jódlovat. Refrén nabere na intenzitě a Sofie v něm předvádí neskutečný rozsah a možnosti, které tato technika má.

Ke konci písně se pak tempo ještě navyšuje a to už zvedá diváky ze sedadel. Mnozí už tleskají a někteří jen nevěřícně hledí s otevřenou pusou. Když Sofie dozpívá, celý sál tleská a bravurně předvedená píseň si vyslouží ovace ve stoje. Porotci jsou ohromeni. Jeden z nich poznamená, že tak perfektně předvedenou techniku jódlování už neslyšel mnoho let: „Bylo to perfektní. Definitivní ano!“ Poslední porotkyně je nadšená a říká, že se v duchu přenesla do Alp. Všichni porotci ji samozřejmě poslali do dalšího kola.

Na její úžasné vystoupení se můžete podívat ve videu. Sofie i nadále pokračuje v hudební kariéře. Dnes je jí 14 let, kvůli válečné situaci ve své domovině však musela přestat vystupovat, a dokonce na čas i odjela ze země. Většina její tvorby tak nyní vzniká pouze online. Sofie i maminka si přejí, aby se situace brzy vrátila do normálu a Sofie se mohla bez obav věnovat tomu, co miluje, a těšit svým talentem i diváky při živých vystoupeních.

Zdroj: Newsner