
Škola, kamarádi a moderní svět sociálních sítí. To je běžný svět mladých. Ale ruku na srdce – málokdy rodiče vědí, co jejich děti prožívají.
Vytvářet si blízký vztah s vlastními dětmi je důležité už od malička. Rodiče to ocení hlavně postupem času, jak jejich děti rostou a osamostatňují se. Joe Saunders, otec čtyř dcer z Austrálie, zveřejňuje rodinný příběh v naději, že pomůže ostatním rodičům, aby se vyvarovali situace, kterou prožila jeho rodina a která mu otevřela oči. Na konci ledna se dle DailyMail jeho 12letá dcera Grace pokusila o sebevraždu předávkováním prášky, rodiče přitom nezaznamenali žádné varovné signály.
Vždycky byla hodná holčička
Joe vždy vnímal Grace jako „dokonalé dítě“. Netušil, že bojuje s vážnými problémy. O jejich rozsahu se dozvěděl 26. ledna. Jedna z dcer tehdy upozornila rodiče na Graceino podivné chování a „divné mluvení“. Zhruba půl hodiny poté přišla Grace do ložnice a vypadala nervózně. „Snažil jsem se ji uklidnit,“ uvedl Joe. Pak začala Grace zírat do rohu místnosti a mluvit s někým neviditelným. V tu chvíli rodiče pochopili vážnost situace a zavolali záchranku.
Záchranáři našli v jejím pokoji tabletky na předpis. Jedna ze sester doporučila zkontrolovat Graceion tiktokový profil. Rodiče na něm objevili informace naznačující sebevražedné myšlenky. „Našli jsme deník plný zápisků o bolestech a pocitech osamělosti,“ cituje otce web Parenting. Grace je nyní hospitalizována v nemocnici s nonstop dohledem, zatím není schopna o svých pocitech hovořit. Rodina je situací zdrcená, ale věří, že bude jejich dcera v pořádku. „Má před sebou tolik života,“ dodává Gracein otec s nadějí.
16 letá dívka stála na mostě a díky reakci pohotového muže neskočila dolů
Varování pro ostatní rodiče
Dostane-li se vaše dítě do podobné situace, může se v Česku obrátit například na linku důvěry nebo na síť krizových center, stejně tak vy jako rodiče. Nebojte se ani vyhledat pomoc odborníka. Nejlepší je ale samozřejmě neocitnout se v tomto pekle vůbec. I Graceina rodina apeluje na ostatní rodiče, aby si svých dětí všímali, mluvili s nimi, probírali jejich radosti i strasti. To, že je dítě „hodné“, nemusí vůbec znamenat, že je v psychické pohodě.
Komunikace, zejména s dětmi v citlivém věku, by měla být košatější, než jen ve stylu „co bylo ve škole“. Je potřeba projevit skutečný zájem, i když se s názory a zálibami potomka úplně neztotožňujete. Otevřená kritika povede jedině k tomu, že si cestu do světa vlastního dítěte uzavřete. Na SvětěKreativity jsme také psali o dojemné reakci holčičky, když v obchodě zjistila, jak fungují peníze.
Napište komentář