13letý chlapec si za 35 tisíc Kč postavil vlastní minidomek na pozemku rodičů. Kdo nakoukne dovnitř, sotva věří vlastním očím

domek
Fotografie: Freepik

Obdivuhodný počin má na svém kontě teprve 13letý chlapec. Za 1 500 dolarů (asi 35 000 Kč) si postavil malý domek na pozemku svých rodičů a většinu práce zvládl úplně sám.

Průměrný teenager nejspíš prosedí valnou část svého volného času u počítače nebo na mobilu. Sem tam vyběhne ven s kamarády nebo si zasportuje. Ale rozhodně nestaví domy. To však neplatí o chlapci jménem Luke Thill z Iowy, jemuž myšlenka na vlastní kousek prostoru, který by byl jen jeho, nedala spát. Na splnění snu si musel rok počkat, ale povedlo se.

Nápad se zrodil z prázdninové nudy

Na nápad ho přivedlo jedno video na YouTube, kde viděl, jak si lidé staví svépomocí minidomky. To ho velmi zaujalo a rozhodl se, že se pokusí takový domek sám postavit. S nápadem pak obeznámil své rodiče a ti ho v myšlence podpořili. Tatínek se však chtěl ujistit, že nejde jenom o planý rozmar, a dohodl se s Lukem na podmínkách.

Musel si na dům částečně sám vydělat, sehnat si materiál, převzít za něj finanční zodpovědnost a vejít se do rozpočtu. Strávil tedy téměř jeden školní rok střádáním peněz. V tak mladém věku není jednoduché sehnat si práci. Luke se ale nevzdal a vydělával si sekáním trávníků či uklízením garáží a sklepů.

Kdo mohl, pomohl

Mnoho lidí se také dozvědělo o jeho plánech a byli ochotni mu pomoci. Když u někoho pomáhal vyklízet nějaký prostor, lidé mu ochotně dali staré harampádí, které už nepotřebovali. Zato Lukeovi se perfektně hodilo na jeho stavbu. Mnoho užitečného materiálu mu také darovala babička z přestavby vlastního domu.

Konečný domek má půdorys jen 1,5 x 3 m. Je ale dvoupatrový, takže má miniaturní podkroví na spaní. Je tam televize, posezení, minilednička a skládací jídelní stůl. Do domku se mu nakonec podařilo přivést i elektřinu. S tím mu pomohl soused elektrikář, výměnou za úklid jeho garáže. Koberec mu zase pomáhal pokládat jiný soused za to, že mu Luke posekal trávník.

Další plány

Zkrátka při této stavbě Luke uplatnil různé výměnné obchody, dostal také nějaké příspěvky a celou stavbu dokumentoval na svém kanálu na YouTube. Jeho tatínek je na něj velmi pyšný. Několikrát se prý stavba zastavila, protože Lukeovi došly peníze. On to však nikdy nevzdal. Trpělivě čekal, než si našetří potřebnou částku, a do stavby se pustil znovu.

Jeho počinu si všimla i média a jeho příběh obletěl internet. Dnes je Lukeovi už o pár let víc a pokračuje v dalších stavebních projektech. Se svým bratrem si třeba postavili malý karavan a nyní se chystá na stavbu skutečného domu. Je vidět, že když máte sen a nevzdáte to, můžete ohromit sebe i ostatní už v tak brzkém věku. Luke se určitě neztratí a i nadále bude své fanoušky zásobovat zajímavými stavebními projekty.

Zdroj: Gesellschaft

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]