Máte problémy s nafouklým břichem a nevíte, čím může být tento problém způsoben? Přinášíme vám přehled nejčastějších příčin, kvůli kterým dochází k nafouknutí břicha.
1. Pijete málo vody
Pokud nebudete přijímat dostatečné množství vody, ale namísto ní budete pít kávu a alkohol, budete mít velké problémy s nadýmáním. Pokud má tělo vody nedostatek, začne hromadit tekutiny ve tkáních, což vede též k nadýmání.
2. Léky
Pokud užíváte množství léků, mohou vám způsobit spoustu vedlejších účinků, jako je například i nadýmání. Mezi ty nejvíce škodlivé patří aspirin, léky na tlumení bolesti, léky na průjem, doplňky železa či multivitaminy.
3. Nedostatek vlákniny
Vláknina je pro trávící trakt mimořádně důležitá. Pokud jí budete mít nedostatek, začnete trpět nejenom zácpou, ale také i nadváhou. Nicméně, ani s vlákninou byste to neměli přehánět!
4. Stres
Jeden z nejvíce přehlížených faktorů, který způsobuje plynatost je stres. Přílišné nervování naruší správné fungování trávícího systému, což způsobuje nadýmání. Zastavte se na chvíli, zhluboka se nadechněte a počítejte do deseti.
5. Polykáte „vzduch“
Zamyslete se – jak často pijete bublinkovou vodu či limonády? Jak často žvýkáte žvýkačky či sajete tvrdé bonbony? Všechny tyhle složky vedou k nadměrnému hromadění vzduchu v břiše.
6. Používáte sladidla
Ve snaze omezit příjem cukru mnoho z nás sahá po umělém sladidle, jako je například kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Ta se mimo jiné používá také při výrobě kečupu, chleba, a dokonce i kávy.
7. Nežvýkáte dostatečně
Pokud žvýkáte moc rychle nebo špatně, společně s jídlem se do vašeho žaludku dostává také nadbytek vzduchu, což je hlavní důvod vašeho nadýmání.
8. Nadměrný příjem karbidu
Každodenní příjem nadměrného množství sacharidů je také dalším důvodem nadýmání. Vyvarujte se tohoto pochybení a zařaďte na svůj jídelníček pouze potraviny s nízkým obsahem sacharidů. Samozřejmě také úplně zapomeňte na všechny alkoholické nápoje. Jedině tak udržíte váš trávící systém tak, jak má být.
Obrázek: mirror.co.uk