Když šla žena na rutinní ultrazvuk v 16. týdnu těhotenství, lékaři věděli, že je něco hodně špatně. Malá holčička neměla šanci na přežití. Ale zázraky se dějí.
Technik obsluhující ultrazvuk ztichl. V tu chvíli Margaret Boemer věděla, že něco není v pořádku. Maminka dvou dcer a nevlastního syna se spolu s manželem těšili na další přírůstek do rodiny. Ještě však netušili, čím vším si budou muset projít. Jejich malá holčička totiž přežila jen díky lékařům a velké dávce štěstí, které dostali. Malou Lynlee totiž po ultrazvuku lékaři označili za beznadějný případ.
Objevili obrovský nádor u páteře
Ultrazvuk totiž ukázal, že má miminko u konce páteře velký nádor, sakrokokcygeální teratom. Jedná se o velmi vzácný typ nádoru. Jeho nebezpečí spočívá především v tom, že na své vyživení ubírá miminku všechny potřebné látky. Srdíčko se velmi namáhá a při tak masivním rozšíření prakticky není šance, aby plod takovou zátěž přežil. A tuto srdceryvnou zprávu si vyslechli i rodiče. Lékaři jim doporučili přerušení těhotenství.
Margaret s manželem se však nechtěli za žádnou cenu své dcerky vzdát a hledali jiné lékaře, kteří by jim pomohli. Když našli texaskou dětskou nemocnici, vrátila se jim do života naděje. Lékaři z Texas Children’s Fetal Center rodičům řekli, že otevřená operace plodu je nesmírně obtížný zákrok. Nedali jim žádnou záruku, jak to dopadne, ale byli ochotni operaci vykonat.
Lékaři provedli velmi riskantní operaci
Margaret s Jeffem stejně neměli jinou šanci, proto okamžitě souhlasili. Margaret byla v nemocnici neustále sledovaná. Lékaři se snažili pečlivě monitorovat stav malé Lynlee a operaci odkládat co nejdéle, jak jen to bude možné. Ve 23. týdnu těhotenství už nemohli čekat. Srdíčko sláblo a hrozilo, že holčička brzy zemře. Předčasný porod by však také ještě nepřežila.
Tým lékařů tedy provedl pečlivý řez v Margaretině děloze. Chirurgové vytáhli malou holčičku napůl z Margaretina lůna. Vážila pouhého půl kila a potřebovala krevní transfuzi. Lékaři operovali přes pět hodin a podařilo se jim odstranit 90 % nádoru. V jednu chvíli se Lynlee zastavilo srdíčko, ale lékaři obtížnou situaci zvládli a vrátili ji zpět do matčiny dělohy. Vše velmi pečlivě sešili, aby děloha mohla dále růst. Maminka pak strávila 12 týdnů na lůžku s vysokým rizikem spontánního porodu.
Naděje umírá poslední
Malá Lynlee Hope se narodila v 36. týdnu těhotenství císařským řezem. Osmý den poté podstoupila odstranění zbytku nádoru. Ten jí bohužel poškodil páteř a pánevní svaly. Holčička tedy bude muset podstoupit fyzioterapii a do dospělosti docházet na pravidelné kontroly. To je však pro rodiče úplná malichernost v porovnání s tím, že jejich dítě nemělo vůbec šanci na život.
Maminka Margaret také povzbuzuje ostatní ženy, budoucí maminky. Pokud se na ultrazvuku dozví nějaké nepříjemné nebo děsivé zprávy, ať se nebojí. Nikdy neztrácejte naději. Vždycky je šance a cesta, jak z toho ven. V našem případě šlo o kombinaci ochoty lékařů a velké dávky štěstí. A to se může přihodit úplně každému.
Zdroj: Gesellschaft
Napište komentář