Celý obsah tohoto statku zůstal kompletně nedotčen po sedm dekád. Po smrti starého majitele se velký dům dostal do prodeje a za dveřmi se skrývá skutečné překvapení.
Bylo tu totiž vydraženo více jak 500 položek z dávno minulých let, přesněji denně užívaných ve 40. letech 20. století. Farma Grange Farm v anglickém Warwickshire byla asi 70 let domovem docela výstředního páru. Konkrétně farmáře Jacka Newtona a jeho sestry Audrey. Dům s celkem devíti ložnicemi koupili někdy ve 30. letech. Všechen jejich majetek pak zůstal po celé roky prakticky nedotčen. Jaké byly další osudy páru i věcí kolem nich?
Statek sourozenců bez potomků
Z obou sourozenců se ani jeden nikdy neoženil, na farmě tak společně pracovali celý život. Ani jeden zároveň netoužili po dětech, na svět tudíž nepřišli žádní dědicové. Když tedy Jack Newton skonal jen několik let po své sestře, šla celá nemovitost následně do dražby. Audrey zemřela v roce 2011, Jack o 4 roky později v úctyhodných 90 letech. Jakmile přišlo na prodej a dražitel prošel dveřmi, bylo to jako překonat bránu vedoucí do autentické historie.
Nikdo se naprosto ničeho nedotkl, od doby života Audrey a Jacka i jejich rodičů se nic nezměnilo. Dům byl plný krásných starožitných šperků, nábytku či viktoriánských panenek. Stejně tak se tu ale našla i stará chirurgická amputační sada, porcelán nebo hrnce a pánve ještě z 20. let. Jedním z vrcholů pak bylo staré fotografické vybavení. Dražil Stuart Long se o svůj dojem podělil s Daily Mail. Je jasné, že je to i pro něj naprosto nová zkušenost.
Když v životě nic nevyhodíte
Podle svých slov se totiž za 40 let, co tuhle práci dělá, s ničím takovým dosud nesetkal. Tento dům tak byl jednoznačně tím nejzajímavějším domovem, jaký kdy mohl spatřit na vlastní oči. Newtonovi se totiž nikdy ničeho nezbavili. Cokoli starého, co už nebylo k potřeba, nebo to nechtěli, jednoduše uložili na půdě. Zůstalo tak velké množství starých relikvií. Navíc se nezdá, že by se cokoli z vybavení za ty dlouhé roky nějak poškodilo.
Slovo „vingate“ určené pro staré věci tu tak dostalo zcela nový význam. Ohledně tohoto termínu ovšem existují spory o to, co vlastně znamená. Vintage design obvykle odkazuje k věcem z jiné éry, které mají svůj význam a také hodnotu. Může jít o design interiérů, oblečení nebo další doplňky. Jde o velmi populární trend a tyto předměty stoupají v ceně. Termín se dá zaměnit s pojmem retro a obě „bubliny“ se také často překrývají.
Zdroj: Daily Mail
Napište komentář