Problém s krátkými nebo moc dlouhými záclony můžete vyřešit i bez jejich výměny

Každá hospodyňka může čas od času řešit potřebu změny designu v interiéru. Buď dokoupí nový nábytek, nebo pouze doplňky jako závěsy a záclony. Vzhled místností pomocí různých závěsů a záclon lze nejenom změnit, ale ony byt i velmi zútulní. Problém však může nastat v momentu, kdy si rozměr od garnýže po podlahu špatně změříte a zakoupíte závěsy a záclony kratší, než potřebujete.

I tyto komplikace lze však efektivně řešit. Jak? To vám poradíme v tomto článku. Není na tom nic složitého. Postačí vám jen několik drobností a problém je záhy vyřešený.

Praktické vychytávky, vhodné k řešení krátkých záclon a závěsů

Abyste vše vyřešili v několika málo momentech, postačí vám pár základních pomůcek:

  • stahovací plastové pásky (počet si volte dle šířky materiálu)
  • široká textilní mašle v barvě závěsů (délka se odvíjí dle šířky příslušného závěsu)
  • nůžky
  • krejčovský metr

Jak postupovat?

V případě, že máte krátké záclony, postupujte následovně. Změřte si od země vzdálenost, která vám schází a dle toho zavažte plastové stahovací pásky. Počet kusů si zvolte podle toho, jak máte záclony široké. Pak pásky umístěte na horní lem záclon ve stejné vzdálenosti od sebe a zahákněte klasicky do garnýže. A záhy je nedostačující délka záclon vyřešena. Podobným způsobem postupujte v případě závěsů.

Avšak u těch použijete textilní mašle v odstínu závěsů. Opět si změřte metrem vzdálenost od země, kterou potřebujete doplnit a dle toho nastřihejte stejně dlouhé kusy mašle. Ty poté provlékněte oky na horním lemu závěsu a zavažte do uzlu. V podstatě jste takto hotovi a zbývá závěsy jen pověsit na garnýž před záclony. Je to jednoduché, že?

Další metody prodlužování záclon a závěsů

Pokud chcete být opravdu originální, můžete do oblasti horního lemu záclony, nebo závěsu umístit i různé ozdobné prvky, jako jsou například různé kamínky, řetízky, nebo korálky. Tím přirozeně materiál prodloužíte a ve výsledku to bude vypadat i vkusně.

Jedním ze standardních způsobů prodlužování závěsů a záclon je i našívání různých ozdobných tkanin, jako jsou různé třásně, krajky, nebo třeba kontrastní druhy látek, které vzhled závěsů a záclon jednoznačně oživí.

Ušetříte tak za nákup nových produktů a rovněž za švadlenu. K tomuto způsobu nastavování závěsů a záclon však potřebujete šicí stroj a určitou dávku zručnosti a trpělivosti. Prodlužovat tímto stylem je nejvhodnější ze spodní části tkaniny, u některých druhů závěsů ovšem nevypadá vůbec špatně, když nad horní lem našijete další nařasený kus látky, který bude závěs překrývat.

Je to zkrátka na vaší fantazii. A pokud si nebudete vědět rady, nejjednodušším způsobem, jak vyřešit délku závěsů a záclon je odnést je k švadleně, která si již se vším obratně poradí, a to jak v případě prodlužování textilie, tak i zkracování.

Fotografie: Zen.Yandex

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]