Domácí čistič na troubu si dokáže poradit i s odolnými připáleninami

Proč utrácet za drahou, neúčinnou i nebezpečnou chemii, když ji dokáže nahradit domácí čistič. Konkrétně na trouby. Pokud vás trápí to, že ji nemůžete dočistit, možná je to pouze proto, že to neděláte správně. Možná je to proto, že nemáte po ruce tu nejlepší směs. My se na jednu takovou podíváme.

Unikátním pomocníkem je jedlá soda

Co je tím pomocníkem, bez kterého se v kuchyni neobejdete? Je to jedlá soda. Tu možná používáte při pečení, nebo při pálení žáhy. Ale málokoho by napadlo, že je to také zcela unikátní domácí čistič, na celou řadu různých míst a povrchů.

Připravte si pastu

Co budete potřebovat? Pastu z jedlé sody, kterou můžete použít nejenom v kuchyni na řadu míst. Stačí, když použijete trochu jedlé sody, kterou lehce naředíte vodou a citronovou šťávou. Vznikne směs, kterou už stačí nanést na špinavá místa. V případě trouby doporučujeme nechat pár minut působit a potom houbičkou dočistit. Potom otřete mokrým hadříkem a vaše trouba bude zářit novotou. A podobným způsobem lze postupovat i na dalších místech v kuchyni.

Pokud chcete znát postup ještě jednodušší, máme ho pro vás. Použijte půl šálku sody, stejné množství vody a 2 lžíce octu. Vznikne čisticí směs, kterou naneste na ty nejhorší nečistoty. A zbytek? V žáruvzdorné nádobě nechte čistič v troubě, zapněte ji na 100 stupňů a takto vše nechte 45 minut. Potom troubu otevřete a veškeré odolné skvrny půjdou dolů jedním tahem.

Jedlá soda má i další zajímavá využití

Není to jenom čistění odolných skvrn ve vaší troubě. Jedlá soda toho zvládne mnohem více. Třeba pročistí ucpaný odpad. Do něho nasypte asi 100 g jedlé sody a zalijte horkou vodou, nebo ještě lépe horkým octem. Nechte pár desítek minut působit a odpad propláchněte.

Dále se jedlá soda hodí třeba i na čistění vašich stříbrných příborů. I tady se hodí vytvořit pastu, tentokrát jenom s vodou. Optimální poměr je 1:3. Příbory očistěte pastou, omyjte a suchou utěrkou doleštěte.

Vhodná je soda také na jakékoliv mastné skvrny. Pokud vzniknou, co nejdříve je tímto práškem zasypte. Když k tomu přidáte také pár kapek jaru, rozhodně nemůžete udělat chybu. Když jde o oblečení, je ideální ho potom co nejdříve vyprat.